Sindikatat kërkojnë që pagat të paguhen deri me 5-tin e çdo muaji

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.02.2023, 13:57

Kemi dorëzuar publikisht kërkesë në Ligjin e ri për marrëdhëniet e punës që paga të paguhet deri në datën e pestë të muajit, tha në konferencën e sotme për media, kryetari i Konfederatës së Organizatave Sindikale të Maqedonisë, Marjan Risteski.

Ai shtoi se Sindikata do të kërkojë takim me kryeministrin Dimitar Kovaçevski për zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohen, e nëse kjo nuk ndodh, ka paralajmëruar protesta.

Kryetari i Sindikatës së Pavarur, Lazo Kostovski, theksoi se çdo ditë ikin nga shëndetësia dhe se punësohen kuadro joadekuate që “nuk janë për këtë”.

“Vetë zyrtarët, para se të marrin detyrën, premtojnë çdo gjë dhe gjithçka. Punonjësit e shëndetësisë tashmë janë të margjinalizuar, nuk dinë çfarë të bëjnë. Jo vetëm me rrogat, por edhe me punën që kanë.

Kur shohim se deputeti merr gjashtëdhjetë mijë denarë në muaj për shpenzimet e udhëtimit, ndërsa mjekët marrin pagën gjashtëdhjetë mijë denarë. Me çfarë të drejte atëherë na kërkojnë ne qytetarëve të kursejmë, ndërsa të tjerëve në Parlament, në Qeveri askush nuk kursen asgjë? Duke dalë në rrugë, me protesta, të realizojmë të drejtat tona. Nuk shoh rrugë tjetër”, shtoi Kostovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit