Klubet bullgare në Maqedoni, skadon afati për harmonizimin e emrave

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.02.2023, 12:53

Agjencia bullgare e lajmeve “BGNES” njoftoi se Ministri i Jashtëm Bujar Osmani ka kërkuar takim me Bullgarët e Maqedonisë së Veriut. Kërkesa vjen pasi javën e kaluar në Bruksel, Komisioneri për Zgjerim I BE-së, Oliver Varhelyi, takoi përfaqësues të Bullgarëve të RMV-së, që ishin ankuar për diskriminim institucional duke përmendur shembuj të klubeve bullgare si dhe sulmin ndaj Hristijan Pendikovit në Ohër.

Më 16 shkurt skadon afati prej tre muajve ku shoqatat bullgare duhet të harmonizohen me ndryshimet e Ligjit për Shoqata dhe Fondacione, sipas së cilëve, shoqatat e qytetarëve në emërtimet e tyre nuk mund të përdorin emra të njerëzve që lidhen me jotolerancë, urrejtje, gjenocid, përhapje të fashizmit e të ngjashme.

Ndryshimet e Ligjit për Shoqata dhe Fondacione që hynë në fuqi më 16 nëntor kanë të bëjnë me klubet “Vanço Mihajlov” dhe “Car Borisi i Tretë”, që sipas informacioneve të fundit nuk kanë dorëzuar kërkesa për riemërimin e klubeve.

Nëse shoqatat që kanë emra që bien ndesh me dispozitat e ligjit, nuk bëjnë harmonizimin respektivisht riemërimin Ministri i Drejtësisë duhet të miratojë vendimin në afat prej katër muajve nga dita e hyrjes në fuqi të ligjit deri më 16 mars dhe në bazë të kësaj Regjistri Qendror duhet t`i fshijë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit