Trajkoviq: Integrimi i serbëve po bëhet nga mafia, Radoiçiq me grupet e tij po e destabilizon veriun për përfitime personale

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.02.2023, 08:33

Këshilltarja në Qeverinë e Kosovës dhe kryetarja e Partisë së Lëvizjes Evropiane të Serbëve, Rada Trajkoviq, në një intervistë për Deutsche Welle, ka thënë se “dy kombet janë të drejtuara nga njëra-tjetra dhe se së bashku duhet të arrijnë në Evropë, por edhe se qeveria e Beogradit po pengon punën e saj”.

Trajkoviq thekson se autoritetet e Beogradit e shohin atë si dikë “që dëshiron t’ia heqë Kosovës një pjesë të sundimit mbi serbët nga Vuçiq dhe pjesën e tij kriminogjene që e udhëheq, e që është Milan Radoiçiq”.

Ajo thotë se në Beograd në thelb është në “arrest shtëpiak” dhe se jeton “shumë pa liri, ndërsa në Kosovë ndihet më e relaksuar, edhe pse dikur ka qenë nën mbrojtjen e fortë të bashkësisë ndërkombëtare”.

Në Kosovë – kur bëhet fjalë për serbët – sipas Rada Trajkoviqit ka “dy realitete”.

“Në veri serbët janë shumë të frikësuar dhe janë nën kontroll të plotë – si mendor ashtu edhe fizik – nga elementët kriminalë, Radoiçiq dhe grupet e tij, përmes të cilëve ai kontrollon sjelljen e mbarë popullit serb“, thotë Trajkoviq.

Sipas saj, bashkësia ndërkombëtare dhe Vuçiq kanë bërë një gabim të madh kur është fjala për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit.

“Ata lejuan që integrimi i serbëve të bëhet nga mafia. Dhe kur integrimi bëhet nga mafia, rezultati duhet të jetë fitimi”.

“Në momentin kur e panë se u kërcënohej fitimi, ata kaluan në incidente, destabilizimin e veriut të Kosovës dhe vetë Kosovës”, thekson ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit