Deputetja e Alternativës: Na e dërguan Edi Ramën dhe familjen e Adem Jasharit për të na marrë në qeveri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.02.2023, 19:27

Deputetja e Alternativës në Kuvendin e RMV-së, Safije Sadiku, në seancën e sotme në të cilën diskutohet për rikonstruimin e Qeverisë, ka thënë se “Alternativën e kanë lutur të bëhet pjesë e Qeverisë”. Ajo madje tha se kryeministri aktual Dimitar Kovaçevski dhe ish-kryeministri Zoran Zaev, ia kanë dërguar Edi Ramën dhe pjesëtarë të familjes së Adem Jasharit që ta lusin partinë Alternativa të bëhet pjesë e shumicës parlamentare.

Ajo theksoi se vendimin që të jenë pjesë e Qeverisë e kanë paguar politikisht.

“Ish-kryetari i LSDM-së dhe kryeministri aktual na lutnin të bëhemi pjesë e qeverisë, madje në atë kohë nuk lanë njeri pa na dërguar për të na bërë rixha. Që prej kryeministrit shqiptar Edi Rama, miqve tanë ndërkombëtar, anëtarëve të familjes së Adem Jasharit, e deri në familejt tona nuk lanë gurë pa trazuar që ne të pranojmë të bëhemi pjesë e shumicës parlamentare”.

“Dhe ne përkundër çmimit që duhej të paguanim në kuptim të popullaritetit tonë, duke parë se kjo ishte bërë kërkesë e shumfishtë, rrezikuam të dëmtohemi politikisht për ta ndihmuar përfundimin e tranzicionit dhe hapjen e perspektivës evropiane. Dhe siç e dini ne e morëm atë vendim, duke e bërë kapërcimin nga opozita në pozitë”, tha deputetja Sadiku.

Ndryshe, dje partia Alternativa vendosi ta lëshojë Qeverinë, me arsyetimin se kryeministri Kovaçevski dhe Aleanca për Shqiptarët, e cila së fundmi është bërë pjesë e Qeverisë, i kanë shkelur të gjitha kodet etike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit