Shqipëria po tkurret dita-ditës, u regjistrua numri më i ulët i lindjeve në 88 vitet e fundit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 13.02.2023, 10:07

Popullsia e Shqipërisë nuk po rritet. Statistikat e fundit tregojnë se numri i shqiptarëve nuk është rritur për shkak të vdekjeve të shumta dhe lindjeve në ulje. Vitin e shkuar Shqipëria kishte vetëm 675 lindje më shumë se vdekje, çka është një shifër e papërfillshme.

Këto shifra përbëjnë një rekord absolut negativ, duke përjashtuar vetëm dy vitet e pandemisë, 2020-21, kur kishte një numër tejet të pazakontë vdekjesh. Viti 2021 është i vetmi në historinë e Shqipërisë, që ka shënuar ulje të popullsisë, duke regjistruar 3296 vdekje më shumë se lindje.

INSTAT bën me dije se në vitin 2022 u shënuan 22900 vdekje, duke pësuar një tkurrje të fortë prej 37% në raport me një vit më parë, kur ishte kulmi i pasurisë, duke iu rikthyer trendit normal të para pandemisë. Nga ana tjetër këtë vit lindën 23600 bebe, me një rënie prej 13.5% në krahasim me vitin e shkuar.

Ky është niveli më i ulët i lindjeve në Shqipëri të paktën që nga viti 1934, kur raportohen të dhënat. Kjo statistikë mat vetëm lindjet dhe vdekjet, por numri i atyre që jetojnë në Shqipëri është ulur shumë më shumë për shkak të emigracionit. Ky trend do të vazhdojë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit