Shqiptarët marrin pothuajse gjysmën e ministrive në qeverinë e re

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.02.2023, 09:34

Aleanca për Shqiptaret e Arben Taravarit arrin marrëveshjen për të hyrë në qeverinë e Kovaçevskit. Shqiptarët kanë marrë 3 ministri ku më të rëndësishme janë ajo e drejtësisë, dhe e Shëndetësisë.

Kuvendi pritet që të fillojë sot seancën për zgjedhjen e ministrave të ri të kabinetit Kovaçevski 2, në koalicion me Aleancën për Shqiptarët.

Mediat maqedonase raportojnë se kjo përbërje e re edhe pse tek shqiptarët nuk ka shumë risi përveç emrave të rinj të ASH dhe largimi i Naser Nuredinit nga posti i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, do ketë vetëm një rritje tek gjinia femërore, që do të jetë ardhja e Kaja Shukovës dhe me këtë numri i femrave rritet në 5.

Lista e plotë e Qeverisë së re:

Kryeministër – Dimitar Kovaçevski

Zëvendëskryeministër i parë – Artan Grubi

Zëvendëskryeministër për çështje ekonomike – Fatmir Bytyqi

Zëvendëskryeministër për eurointegrim – Bojan Mariçiq

Zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë – Slavica Gërkovska

Ministër i punëve të brendshme – Oliver Spasovski

Ministër i punëve të jashtme – Bujar Osmani

Ministër i mbrojtjes – Slavjanka Petrovska

Ministër i drejtësisë – Krenar Lloga

Ministër i shëndetësisë – Fatmir Mexhiti

Ministër i arsimit dhe shkencës – Jeton Shaqiri

Ministër i financave – Fatmir Besimi

Ministër i ekonomisë – Kreshnik Bekteshi

Ministër i pushtetit lokal – Risto Penov

Ministër i bujqësisë, pylltarisë dhe menaxhimit të ujërave – Lupço Nikollovski

Ministër i transportit dhe lidhjeve – Blagoj Boçvarski

Ministër i mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor – Kaja Shukova

Ministër i kulturës – Bisera Kostadinovska Stojçevska

Ministër i punës dhe politikës sociale – Jovana Trençevska

Ministër i shoqërisë informatike dhe administratë – Azir Aliu

Ministër i sistemit politik dhe marrëdhënieve ndërmjet bashkësive – Artan Grubi

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit