“DailyMail”: Dy vëllezërit shqiptarë që organizuan protestën në Londër të dënuar për kontrabandë njerëzish

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.02.2023, 01:21

Më 12 nëntor, në Londër shqiptarët organizuan një protestë të madhe kundër diskriminimit të bërë nga zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar.

DailyMail” dhe qeveria britanike akuzojnë dy vëllezërit shqiptarë Taulant dhe Enkeleid Omi për organizimin e protestës ku morën pjesë më shumë se 1500 bashkatdhetarë.

Në një artikull të kësaj media thuhet se dy vëllezërit shqiptarë më parë kanë qenë kontrabandistë njerëzish të dënuar me burg dhe që kanë dhënë identitete të rreme për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar dhe për të kërkuar azil.

Artikulli i plotë:

Dy vëllezër shqiptarë, të cilët organizuan një protestë në të cilën flamuri i kombit të tyre mbështolli statujën e Winston Churchill, gënjyen për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar.

Në nëntor, Taulant dhe Enkeleid Omi drejtuan një demonstratë në Westminster, në të cilën 1500 bashkatdhetarë të tyre deklaruan se nuk ishin kriminelë pasi sekretarja e Brendshme Suella Braverman tha se Britania u përball me një ‘pushtim’ të emigrantëve të paligjshëm.

Tani është zbuluar se vëllezërit se më parë se ishin kontrabandistë të dënuar me burg dhe bënë deklarata të rreme për azil për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar.

Home Office zbuloi se ata përdorën identitete të rreme për të pretenduar se po iknin nga lufta e vitit 1998 në Kosovë. Në një letër dërguar Taulantit muajin e kaluar, ekipi i Home Office tha se ishte marrë në konsideratë heqja e shtetësisë së tij, por e refuzuan atë pasi "nuk bie në politikën tonë".

Sekretari i Shtetit po konsideronte t’ju ​​hiqte shtetësinë britanike me arsyetimin se ajo ishte marrë si rezultat i mashtrimit.

Letra vazhdoi duke i ofruar Taulantit një amnisti për të korrigjuar të dhënat e tij duke përdorur emrin e tij të vërtetë. Por si kundërpërgjigje, ai u tall me Qeverinë, duke u mburrur në rrjetet sociale se ka marrë ‘bileta falas’ për në Mbretërinë e Bashkuar dhe Ministria e Brendshme ‘më ka bërë një nder’.

Nacionalisti shqiptar, 46 vjeç, u shfaq gjithashtu në një kanal televiziv për t'u mburrur për pastrimin dhe madje u ofroi ndihmë shqiptarëve të tjerë që gjithashtu hynë ilegalisht në Britani.

Ai tha:

Home Office në atë letër po më thotë po, keni bërë një aplikim me detaje të rreme. Kushdo që e ka bërë këtë më bëri një nder të madh, duke më kursyer shuma të mëdha parash për të korrigjuar detajet. Në fund të fundit jam shumë i lumtur për të gjithë këtë. Asnjë sanksion për mua.

Ministria e Brendshme ishte e ‘ngatërruar’ dhe e paaftë për t’u hequr nënshtetësinë vëllezërve për një çështje teknike. Kërkesa e parë e Taulantit për azil u refuzua, por ai fitoi një apel në vitin 2006 dhe më vonë mori nënshtetësinë britanike.

Në maj 2013, vëllezërit dhe një bashkëpunëtor tjetër u kapën nga oficerët e Forcave Kufitare në përpjekje për të kontrabanduar dikë në MB ilegalisht. Ata u shpallën fajtorë në Gjykatën e Kurorës së Canterbury në shtator 2015 dhe u dënuan të dyve me 12 muaj burg, u pezulluan për 18 muaj dhe u urdhëruan të kryenin 200 orë shërbim në komunitet.

Taulanti nuk pranoi të komentonte rreth kësaj çështje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit