Autostrada Shkup – Kumanovë në gjendje të mjerueshme

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.02.2023, 18:04

Autostrada Shkup-Kumanovë është shndërruar në një rrugë me gropa. Posaçërisht, aksi nga pikë pagesa Milladinovci deri në pikë pagesën Rramanli, është në gjendje të mjerueshme. Edhe pse ky aks u sanua jo më larg se 6 vjet, por ngjan të jetë më e shkatërruar se pjesa tjetër e rrugës e ndërtuar nga koha e TITOs. Gjatë rrugës që përshkuam pikasëm në aq luhatje me makinë, saqë dukej se lundronim me varkë në det. Miliona denarë çdo ditë qytetarët paguajnë për të kaluar nëpër këto rrugë të amortizuara. I pyesim ata dhe thonë se për çfarë po paguajnë? Për këto gropa që shkelin çdo ditë në autostradat tona. Një nga akset më të dëmtuara është ajo nga kryeqyteti që të shpie drejt Kumanovës, në të cilin prej vitesh nuk është investuar, por vetëm është sanuar në vende të caktuara ku ka pasur dëmtime masive të asfaltit.

Qytetarët ankohen se po paguajnë shtrenjtë në pikat pagesore, për t’i prishur makinat çdo herë që udhëtojnë. Vajtje ardhje në dy pikat pagesore paguhet nga 200 denarë për një veturë. Ata që punojnë çdo ditë shpenzojnë rreth 6,000 denarë në muaj ose 1/3 e pagës minimale vetëm për këto pika pagese,raporton alsat.

“Normalisht nuk duhet të paguajmë! Ne që jemi në Evropë paguajmë si taksë rrugore por autostradat janë të mira, këtu të prishura, i lamë amortizerat në rrugë”, tha një qytetar.

“Nuk duhet fare të paguajmë. Është edhe shtrenjtë, 500 denarë kjo nuk është as në Tanguzi të Afrikës. Pse po paguani? Nuk kam zgjidhje tjetër vetëm tua thyej traun”, shtoi një tjetër.

“Gjatë regjistrimit të na përfshijë në taksë sepse shumë pika pagesore ka nëpër Maqedoni dhe humbim kohë. Gjatë regjistrimit dhe kush të dojë autostradë le të paguaj, kush nuk do nuk e ka patjetër”, u shpreh një tjetër qytetar.

Nga NP Rrugët Shtetërore thonë se ky aks rrugor nuk është i paraparë në plan programin e këtij viti për tu ndërtuar plotësisht. Andaj thonë se për mirëmbajtjen e saj kompetente është NP “Makedonija Pat”.

“Bëmë sanime të vogla ku është shkaktuar devijimi i asfaltit. Kryesisht janë mbushur gropat e hapura dhe ka një pjesë është paraqitur një gërmadhë ku mund të shkaktoj edhe goditje të automjeteve në rrugë kështu që sa patëm kushte të mira moti, tani janë shërbimet dimërore. Punojmë vetëm në sanime”, theksoi Jadranka Todorova, Udhëheqëse sektori në “Makedonija Pat”.

Ky aks rrugor është rikosnturuar plotësisht në vitin 2016, jo vetëm me shtresën e asfaltit por edhe me bazamentin e zhavorrit, duke përfshirë edhe pjesët anësore të autostradës. Kompania që ka kryer punimet me tender ishte “STRABAG International” nga Gjermania me nënkontraktorët e tij, e cila sipas autoriteteve ka dhënë vetëm 5 vjet garanci për projektin e realizuar. Sipas praktikave ndërkombëtare, një rrugë e rikonstruar plotësisht, e cila ka kushtuar miliona euro duhet të ketë së paku 20 vjet garanci.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit