Bullgaria refuzoi regjistrimin e klubit maqedonas “Nikolla Vapcarov” në Bllagoevgrad

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.02.2023, 12:48

Klubi kulturor maqedonas “Nikolla Vapcarov” në Bllagoevgrad njoftoi se atyre iu refuzua regjistrimi pasi më 7 shkurt i dorëzuan dokumentet për themelimin e shoqatës me të njëjtin emër në Agjencinë e Regjistrimit në Bllagoevgrad, transmeton Portalb.mk nga 360 Gradë.

“Ne do të ankohemi për këtë refuzim në gjykatë”, thuhet në mesazhin e dërguar mediave dhe të nënshkruar nga Atanas Maznev.

Klubi kulturor maqedonas “Nikolla Vapcarov” – Bllagoevgrad është hapur me iniciativë private në fund të tetorit, ndërsa së fundi është thyer xhami i klubit dhe janë arrestuar katër persona në lidhje me incidentin.

Objektivat e shoqatës së shpallur nga klubi janë: “komunikimi kulturor ndërmjet popujve dhe vendeve të Ballkanit, për paqen dhe fqinjësinë e mirë, si dhe mbështetjen e të drejtave universale të njeriut, duke përfshirë të drejtat e personave që u përkasin pakicave”.

“Më 10 shkurt kemi marrë një vendim refuzues, që do të thotë se shoqatës sonë i mohohet legjitimiteti. Ne besojmë se ky refuzim është joparimor. Në refuzim citohet një tekst i vetëm ligjor – nga Kushtetuta e Republikës së Bullgarisë – neni 12, paragrafi 2, se shoqatat e qytetarëve nuk mund të vendosin qëllime politike dhe të kryejnë veprimtari politike, të cilat ne, siç shihet nga synimet e mësipërme, jo vetëm i kemi vërejtur, por edhe shprehimisht në statut e kemi shkruar që shoqata jonë nuk e bën për qëllimin e kryerjes. veprimtarinë politike. Megjithatë, ne kemi një refuzim regjistrimi”, thuhet në mesazh.

Hapja e klubit kulturor maqedonas në Bullgari vijon pas hapjes së shoqatave apo klubeve kulturore bullgare në Maqedoninë e Veriut, njëri në Manastir (“Vanço Mihajllov”) dhe tjetri në Ohër (“Car Borisi i Tretë”). Emrat e këtyre dy klubeve, maqedonasit i konsiderojnë kontestues, pasi sipas tyre, janë pjesë e historisë së errët të Bullgarisë.

Përndryshe këto klube kulturore janë bërë shkak që të rriten tensionet midis dy vendeve, rasti i fundit ishte muajin e kaluar kur u sulmua 21-vjeçari Hristijan Pendikov nga Ohri, anëtar dhe sekretar i Klubit kulturor bullgar “Car Boris III” . E cila më pas nxiti reagime nga të dyja vendet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit