Çudira në Turqi! Dy pallate me një mur, ndërtesat me rërë dhe pa beton

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.02.2023, 22:18

Më shumë se 23 mijë persona kanë humbur jetën pas tërmetit katastrofik që goditi Turqinë mëngjesin e 6 shkurtit.

Ky tërmet tragjik ka nxjerrë në pah shumë problematika të ndërtimeve në Turqi, mënyrës se si janë shkatërruar ndërtesat dhe pallatet e reja shumëkatëshe.

Në media turke janë publikuar pamje nga rrënojat e ndërtesave të shembura në Turqi. Ekipet e shpëtimit në terren dhe ekspertët kanë zbuluar se “muret” e ndërtesave të shembura nuk kanë qenë me beton, por me rërë dhe polisterol të cilat shemben edhe me dorë.

Por sikur të mos mjaftonte kjo një pallat banimi që u shemb në Antioki, rezultoi se kishte murin e jashtëm të pallatit fqinj që ka mbetur në këmbë si mur të brendshme të apartamenteve. Për pallatin fqinj nuk është ndërtuar asnjë mur për apartamentet, por thjesht janë suvatuar dhe lyer ato nga pallati fqinj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit