Zvicra i dhuron 135,000 franga kompensim familjes së 7 vjeçarit shqiptar që u vra nga zviceranja

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.02.2023, 13:31

Zvicra dhuroi 135 000 franga si kompensim familjes së 7 vjeçarit shqiptar që u vra nga zviceranja.

Rasti i vitit 2019 bëri bujë në gjithë Zvicrën pas vrasjes së një shtatëvjeçari shqiptar në Bazel. Vrasja makabre e kryer nga një zvicerane, e kjo tmerroi gjithë shqiptarët.

A.F., shtetase zvicerane, vrau me thikë shtatëvjeçar shqiptar në mars të vitit 2019, derisa ai po kthehej nga shkolla në shtëpi.

Ani pse organet shëndetësore thonë se ajo është e paaftë, sipas mediave zvicerane, ajo ende përbën një rrezik.

Sipas Gjykatës Federale zvicerane, A.F. është nën kujdestari,transmeton albinfo.ch.Gjykata penale e Basel-Stadt e kishte vlerësuar aktin si vrasje, por e kishte shpallur F. të pafajshme. për shkak të çrregullimit të saj deluzionist. 78-vjeçarja u mbrojt pa sukses në të gjitha shkallët ndaj këtij vendimi dhe ndaj kujdestarisë së saj.

Gjykata Federale mbështet gjithashtu kompensimin dhe pagesat e kompensimit për familjen e viktimës të urdhëruara nga Gjykata e Apelit, në shumën totale 135 000 frangave zvicerane.

Ngjarja e vitit 2019 është kthyer sërish në temë diskutimi tek mediat zvicerane. Ato shkruajnë se Gjykata Federale e hodhi poshtë ankesën e F. më 26 janar, sipas vendimit të botuar të mërkurën. F. hoqi dorë nga përfaqësimi ligjor dhe argumentoi, si në negociatat e mëparshme, se motivimi i saj për krimin ishte sjellje e pahijshme nga autoritetet ndaj saj dhe bashkëshortit të saj, i cili vdiq vite më parë. Në vendimin e saj, Gjykata e Lartë Federale thekson se procedimi ka të bëjë me vrasjen e Iliasit. Prandaj nuk ka ardhur as tek aplikimet në këtë drejtim.

Tutje Gjykata Federale nuk pranon një “situatë emergjente”, të cilën F. e pretendoi si shkak të veprës së përgjakshme.

E gjitha ka të bëjë me konkluzionin e Gjykatës Penale se ky deklarim ishte “dukshëm absurd”. Ekziston “një mospërputhje e dukshme në interesat ligjore në fjalë” midis çdo keqtrajtimi nga autoritetet dhe vrasjes së një fëmije. Përveç kësaj, nuk kishte asnjë rrezik akut dhe abstrakt për F. në momentin e krimit.

“Në arsyetimin e saj, ankuesi nuk merret fare ose vetëm pak me konsideratat e gjykatës më të ulët”, thotë ai. Edhe me një interpretim bujar, “ankesa laike” e tanishme nuk i plotëson kërkesat e justifikimit.

Nisur nga kjo, Gjykata Federale lëshon gjithashtu një raport mjeko-psikiatrikë, i cili vërteton F. një çrregullim të vazhdueshëm deluzionist në formën e një deliranti. ngatërrestar. Kjo eliminon aftësinë e saj për të parë dhe kontrolluar dhe e bën të pamundur që ajo të “angazhohet në perspektivën e palës tjetër”. Raporti ishte “pa arbitraritet”. Ndryshe nga këndvështrimi i F., u shpjegua në mënyrë të kuptueshme se si dhe pse ajo ishte e sëmurë mendore.

Theksohet se Gjykata Federale gjithashtu mbështeti vendimet e gjykatave më të ulëta në lidhje me kujdestarinë. Nga F. shkon “një rrezik i konsiderueshëm recidivizmi” për kërcënime dhe akte të mëtejshme dhune. Për shkak se suksesi i terapisë nuk ka gjasa dhe nuk ka vullnet për terapi, kujdestaria është “proporcionale e përgjithshme” në interes të interesit publik për sigurinë.

Sipas gazetës zvicerane, kujdestaria është urdhëruar ndër të tjera, sepse është akt katalog. Në përputhje me nenin 59 të Kodit Penal, masa do të rishikohet pas pesë vjetësh. Paraburgimi mund të zgjatet për një kohë të pacaktuar nëse gjatë periudhës së trajtimit nuk arrihet asnjë kusht që do të justifikonte lirimin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit