Peshkatari kap karavidhen e rrallë blu, një rast një në dy milionë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.02.2023, 23:28

Një karavidhe e rrallë blu ka përfunduar në duart e një peshkatari në Belfast Lough, Irlanda e Veriut.

Stuart Brown, 28 vjeç tha se kapja e këtij krustaci shumëngjyrësh ishte një surprizë për të gjithë. Karavidhja e rrallë blu u kap në një tenxhere pasi kishte qenë në ujë afër brigjeve veriore të liqenit. Brown e lëshoi ​​karavidhen pasi e fotografoi pasi ishte pak nën madhësinë e lejuar për t'u mbajtur.

Peshkatari tha se varka e tij ishte në 15-18 metra ujë kur ai tërhoqi tenxheren lart dhe nxorri karavidhen.

Pasi e kapa kam kërkuar në Google për të parë se e rrallë ishte për të kapur karavidhe të tillë dhe shanset ishin një në dy milionë.

Shumica e karavidheve kanë një ngjyrë kafe të errët, por ato mund të vijnë edhe në nuanca të tjera të çuditshme, duke përfshirë portokallinë, të kuqen dhe të verdhën. Ngjyrat e pazakonta janë për shkak të gjenetikës jonormale, thonë shkencëtarët. Një ndryshim gjenetik mund të bëjë që disa karavidhe të prodhojnë më shumë një proteinë të caktuar se të tjerët. Karavidhet blu besohet të jenë aq të rrallë sa që disa biologë detarë vlerësojnë mundësinë për të kapur një të tillë është rreth një në dy milionë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit