U kthyen në shtëpi studentët të cilët qëndronin për studime në Turqi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.02.2023, 10:56

Studentët dhe mësuesi i tyre nga Maqedonia që ndodhën në Turqi në momentin e tërmetit, sot u kthyen gjallë e shëndosh në shtëpitë e tyre.

Ministria e punëve të jashtme njofton se ata janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Bëhet fjalë për tetë nxënës dhe mentori i tyre të cilët përmes programit “Erasmus plus” qëndronin në Turqi.

Menjëherë sapo është identifikuar grupa, në vendngjarje u dërgua diplomat nga ambasada në Ankara, së bashku me veturë, që të ndihmojë në tërheqjen e grupës derisa të arrijnë në vend. Pas sanimit mjekësor të dy personave tek të cilët u konstatuan lëndime, grupa së pari u dërgua në Ankara e më pas në Stamboll ku iu rezervua qëndrim, trajtim mjekësor dhe pushim.

Për momentin nuk ka informata deri te ambasada jonë nl Ankara dhe konsulatën në Stamboll për shtetas tanë të tjerë të cilët janë në gjendje të rrezikuar, apo të cilëve u nevojitet ndihmë. Përfaqësitë tona ngelen të hapur për intervenim eventual nëse ka nevojë. Përfaqësitë diplomatike në Turqi janë në dispozicion 24 orësh për të gjitha çështjet eventuale, në numrat e telefonit: +905394569710 në Ankara si dhe +905456149777 në Stamboll. Gjithashtu edhe në SOS numrin e MPJ-së në Shkup 38975273732.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit