Emiri i Katarit interesohet të blejë Manchester United, zbulohet shifra që ka ofruar

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 08.02.2023, 18:05

Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, është i interesuar për të blerë Manchester United.

Ai e vlerëson klubin rreth 6 miliardë funte dhe UEFA mund të duhet të pajtohet me një ndryshim rregullor, pasi sundimtari i vendit tashmë zotëron Paris Saint-Germain.

Emiri bleu PSG-në në vitin 2011 përmes Katar Sports Investment. Rregullat aktuale të UEFA-s nuk lejojnë që klubet me pronarë të njëjtë të përballen me njëri-tjetrin në një nga garat e saj, kështu që United në pronësi të Katarit dhe PSG në pronësi të Katarit nuk do të lejohen të konkurrojnë në një ndeshje të Ligës së Kampionëve nëse do të ndodhë një ndeshje e tillë.

Ndërsa blerja e United është duke u menduar, ata që drejtojnë interesin e Katarit janë të vetëdijshëm për rregullat e UEFA-s dhe po kërkohet një zgjidhje. Kjo mund të përfshijë përpjekjen për të bindur UEFA-n që të shqyrtojë mundësinë e rregullimit ose ndryshimit të rregulloreve të saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit