Gjorgiev: Incidentet që dëmtojnë marrëdhëniet Shkup – Sofje janë me skenar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.02.2023, 10:36

“Zhvillimet e fundit në marrëdhëniet maqedono-bullgare ndikojnë edhe në punën e Komisionit të përbashkët për çështje historike dhe arsimore”, thekson bashkëkryetari i Dragi Gjorgiev. Ai thotë se ka tendencë që marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes të sulmohen vazhdimisht në periudha të caktuara për të prishur një vazhdimësi të shkurtër të një periudhe paqësore.

“Nuk mund të mbetemi imun ndaj asaj që po ndodh në shoqëri dhe të gjitha ato përmbysje politike, tensione, keqkuptime, grindje politike ditore, që ndodhin në mënyrë ciklike në marrëdhëniet maqedono-bullgare dhe pa dyshim që ndikojnë në punën e Komisionit. Pothuajse rregullisht në të gjitha ato përleshje dhe deklarata politike që bëhen përmendet Komisioni, përmendet historia, përmenden temat në të cilat punon vetë Komisioni dhe e gjithë kjo ndikon në atomosferën në vetë komisionin”, tha Gjorgiev për “Zërin e Amerikës”.

Sipas tij, ka tendencë për të prishur vazhdimësinë e periudhave paqësore në marrëdhëniet maqedono-bullgare.

“Është e qartë se dikush ka nevojë për të dhe kur ato marrëdhënie paqësore dhe të mira zgjasin për një periudhë të caktuar dhe puna shkon në drejtimin e duhur, ndodhin incidente, të cilat padyshim, duke marrë parasysh historinë e incidenteve të mëparshme, bëhen të menduara me skenar të drejtuar paraprakisht. Dhe mendoj se kjo do të de-përshkallëzohet, situata do të qetësohet, por sërish ka forca që nuk do të më befasojnë pas dy muajsh, nëse në çdo rast ndodh e njëjta gjë”, thekson Gjorgiev.

Për atë se a mund të arrihet një zgjidhje për Goce Dellçevin, ai thekson se kjo temë pothuajse nuk është diskutuar seriozisht gjatë vitit të kaluar.

Ai beson se në kushtet aktuale të marrëdhënieve të ftohta, me tension shumë të lartë, Komisioni e ka shumë të vështirë të punojë me qetësi dhe paqësi për Goce Dellçevin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit