STUDIMI/ Shqiptarët “nazelinj”… s’pyesin për çmimin, blejnë ushqime ”për neps”

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 08.02.2023, 09:44

Shqiptarët janë të udhëhequr nga shija më shumë se të tjerët në Europë kur vjen puna tek të bërit pazar.

Një studim i të quajtur “Future Of Food” që u kushtohet vendeve në zhvillim të Europës, tregon se rreth 37% e popullsisë në Shqipëri dhe 36% e popullsisë në Kosovë kanë shijen si kriter kryesor kur blejnë ushqim, ndërsa vetëm 40% dhe 36% e shtetasve nga Shqipëria dhe Kosova kanë koston si kriterin kryesor. Kjo është një diferencë e dukshme në krahasim me shtetet e tjera të Europës Lindore, ku ky tregues varion nga 50-75%.

Kështu, shqiptarët janë dallues në udhëheqjen e tyre nga shija kur blejnë ushqime. Ata janë më të interesuar në njohjen e shijes sesa në çmimin e produkteve ushqimore.

Kjo mund të vijë si shkak i kulturës së tyre, duke pasur parasysh që prej nga kohëve të hershme shqiptarët kanë pasur një pasion për ushqimin.

Gjithashtu, Shqipëria u shqua si një ndër vendet e Europës në Zhvillim për larmishmërinë e ushqimeve që konsumohen.

Lituania me 54% dhe Shqipëria me 53% kanë përqindjen më të lartë të njerëzve që vlerësojnë larmishmërinë e ushqimit.

Në Shqipëri, ushqimet e ndryshme janë të përhapura dhe janë pjesë e një tradite të gjatë.

Kultura e ndryshme në Shqipëri siguron që qytetarët e saj të kenë një gamë të gjerë të produkteve bazuar në preferencat veçoritë e tyre. Kjo mund të kontribuojë në një larmishmëri të lartë të ushqimeve që konsumohen. Në këtë mënyrë, Shqipëria është një prej vendeve me larmishmërinë më të lartë të ushqimit në Evropën Lindore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit