Studimi/ Ndryshimet klimatike po ndihmojnë në zhvillimin e mikrobeve shumë të rrezikshme

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 07.02.2023, 19:45

Ndryshimet klimatike dhe rezistenca antimikrobike janë dy nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin global. Ky është konkluzioni i një raporti të ri nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin.

Raporti fokusohet në rrezikun e superbaktereve, duke theksuar rolin e ndryshimeve klimatike dhe faktorëve të tjerë mjedisorë, të cilët intensifikojnë fenomenin e rezistencës antimikrobike.

Rezistenca antimikrobike (AMR) është gjendja në të cilën viruset dhe mikrobet (si bakteret dhe kërpudhat) zhvillojnë rezistencë ndaj substancave antimikrobiale, duke i bërë ato më pak ose aspak të ndjeshme ndaj ilaçeve të krijuara për t'i trajtuar ato.

Mikrobet rezistente nuk shkatërrohen nga antibiotikët, ndaj mbijetojnë, shumohen lirshëm, duke transmetuar rezistencën tek brezat e ardhshëm të mikrobeve, me rezultat që ato të mbizotërojnë dhe zhvillohen në florën e njerëzve dhe kafshëve.

"Rritja dhe përhapja e AMR do të thotë që barnat antimikrobiale të përdorura për të parandaluar dhe trajtuar infeksionet tek njerëzit, kafshët dhe bimët mund të bëhen joefektive, me mjekësinë moderne që nuk është më në gjendje të trajtojë as infeksione të lehta", raporton Programi i Mjedisit i OKB-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit