Kovaçevski: Ka progres në bisedimet me Aleancën për hyrje në Qeveri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.02.2023, 17:10

Kryeministri Dimitar Kovaçevski informoi sot se ka progres të mirë në bisedimet me Aleancën për Shqiptarët (ASH) për hyrjen e tyre në Qeveri.

Sipas tij, ka progres si në objektivat e programit ashtu edhe në stafin e ri.

“Partia Alternative është gjithashtu një partner i rëndësishëm i Qeverisë. Gjatë ditës së sotme dhe nesër do të ketë bisedime me Gashin dhe kolegët e tij. Shpresoj se do të mund të arrihet një rezultat pozitiv nga ato bisedime, në mënyrë që të gjithë të vazhdojmë të ndërtojmë një koalicion të Maqedonisë evropiane, me qëllim të hyrjes në BE deri në vitin 2030”, tha Kovaçevski në një konferencë për media në Qeveri.

Kovaçevski nuk mendon se ka pasur problem me Drejtorinë doganore dhe DAP në marrëveshjen për shpërndarjen e çështjeve të personelit.

“Në përgjithësi nuk ka pasur asnjë problem me institucionet. Bisedimet janë në një frymë dhe atmosferë të mirë që ka për qëllim arritjen e marrëveshjes, në mënyrë që shteti të ketë shumicën në Kuvend me një qëndrim të vetëm për integrimin e Maqedonisë, tha kryeministri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit