Komunat e Shkupit do të sigurojnë ndihma financiare për popullatën në Turqi dhe Siri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.02.2023, 12:11

Komunat e Shkupit në seancat e jashtëzakonshme që do të mbahen këtë javë do të marrin vendime për dhënien e ndihmës financiare për popullatën e prekur nga tërmeti katastrofik në Turqi dhe Siri.

Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale u bëri apel kryetarëve të të gjitha komunave në vend, secili në kuadër të mundësive të veta që të ndajnë mjete për të ndihmuar qytetarët e këtyre dy vendeve.

Kryetarja e Shkupit Danela Arsovska, njoftoi se në seancën e radhës i ka dërguar kërkesë Këshillit të Qytetit të Shkupit që këshilltarët të vendosin për ndihma humanitare për viktimat e tërmetit. Grupi i këshilltarëve të OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit kanë njoftuar se do të iniciojnë iniciativë për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për dhënien e ndihmës së njëhershme për Turqinë dhe Sirinë. Megjithatë, nuk ka informacione se kur do të mbahet kjo seancë.

Komuna e Aerodromit nesër do të mbajë seancë të jashtëzakonshme, ndërsa Komuna Qendër të enjten. Nga Gazi Baba dhe Gjorçe Petrov njoftuan se kjo do të ndodhë gjatë kësaj jave.

Kryetari i Komunës së Kisella Vodës, Orce Gjorgjievski, para Këshillit ka paraqitur iniciativë për dhënien e ndihmës financiare prej 500.000 denarëve për popullatën e zonave të shkatërruara.

Ndryshe, edhe instiucionet tjera në RMV kanë paralajmëruar ndihmë për rajonet e prekura nga tërmeti katastrofik në Turiq dhe Siri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit