Pak para tërmetit, drita blu ndriçuan qiellin në Turqi, çfarë janë ato?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.02.2023, 23:38

Më shumë se 3700 njerëz kanë vdekur pasi një tërmet i fuqishëm goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e ditës së sotme.

Përveç humbjeve të jetës, dëmeve të shumta, me kuriozitet ishin edhe rrezet e dritës që u shfaqën në qiell në momentin e lëkundjeve të fotrta. Zëvendësdrejtori i Institutit të Kërkimeve të Tërmeteve në Turqi, Ali Pinar ka treguar çfarë e shkakton dritën gjatë një tërmeti dhe drita shfaqet në qiell kur ka tërmet.

Këto drita janë pjesa 90 për qind e energjisë sizmike që ne e quajmë shndërrim në nxehtësi. 90 për qind e energjisë sizmike të akumuluar në një çarje largohet plotësisht nga nxehtësia. Me atë lëvizje, gjenerohet nxehtësi e madhe. Vetëm 10 për qind e mbetur lirohet nga energjia sizmike.

Luhatjet që ndodhin gjatë çlirimit të papritur të energjisë në koren e tokës quhen valë sizmike. Një sasi e madhe energjie lirohet gjatë një tërmeti ose shpërthimi nën koren e tokës. Një pjesë e energjisë së çliruar përdoret për deformimin e shkëmbinjve nga defektet. Pjesa e mbetur vazhdon të përhapet si valë elastike në tokë, në varësi të vetive të mediumit.

Në deklaratat e bëra nga analistët e tërmeteve deri më tani, nëse e gjithë energjia e grumbulluar nuk kthehet në valë sizmike dhe nuk shkakton reaksione të ndryshme (si p.sh. një rreze drite), intensiteti i tërmetit të matur mund të ndodhë 10 herë më shumë se magnituda aktuale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit