“Po jetojmë me frikë”, futbollistët shqiptarë rrëfejnë tërmetin në Turqi: Gjendja është alarmante

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.02.2023, 21:23

Turqia është tronditur nga një tërmet i fuqishëm ditën e sotme i cili ka lënë të vdekur mbi 2700 persona dhe mijëra të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Shumë futbollistë shqiptarë vazhdojnë karrierën e tyre në kampionatin turk i cili është në zi nga ngjarja e rëndë.

Sulmuesi i Kombëtares, Endri Çekiçi i cili luan me ekipin e Konyaspor nga qyteti i Konias në qendër të Turqisë ka treguar se si e kanë përjetuar këtë tragjedi.

Për fat të mirë, këtu ku ishim ne me ekipin, sepse erdhëm dje për ndeshjen në Stamboll, nuk ka pasur njerëz të dëmtuar dhe as dëme materiale. Fluturimet janë anuluar dhe nesër duhet të kthehemi me tren.

Ai thotë se aktivitetet futbollistike, ashtu si shumë të tjera janë ndërprerë.

Kampionati aktualisht është pezulluar dhe pritet që në dy javët e ardshme të bëhet pauzë e të gjitha ekipeve. E rëndësishme në këto momente është vetëm jeta e njerëzve.

Edhe mesfushori Eduard Rroca, futbollist i skuadrës nga Stambolli, Istambul Sport ka treguar momentet e frikshme që po përjeton edhe pse larg epiqendrës.

Gjendja është alarmante, nuk është një situatë aspak e mirë. Ne jemi larg dhe nuk kemi ndjerë asgjë.

Rroca është me bashkë me familjen në Turqi dhe sado larg ndjenja e frikës ekziston.

Po jetojmë në gjendje frike dhe sot jemi zgjuar si në traumë, tani dolëm të hamë diçka. Në momentin që je i pafuqishëm, nuk mund të bësh asgjë, sa herë sheh këto lajmet, aq më shumë përfshihesh emocionalisht. Ne e kemi akoma të freskët, sepse kur ndodhi lajmi në Tiranë ishim aty.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit