Donev: Bullgaria asnjëherë nuk ka qenë kërcënim për sigurinë kombëtare të Maqedonisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.02.2023, 20:04

Bullgaria nuk ka qenë kurrë një kërcënim për sigurinë kombëtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut, tha kryeministri bullgar Galab Donev në një konferencë shtypi mbi ngjarjet në kufirin bullgaro-maqedonas më 4 shkurt dhe tensionet e shtuara mes dy vendeve në javët e fundit.

Donev, siç raportojnë mediat bullgare, kujtoi reagimin e shtetit bullgar në vitet 1990 kur Federata Jugosllave u shemb dhe Bullgaria ishte e para që njohu Maqedoninë e Veriut dhe e para që i dha pajisje ushtarake.

Ai nuk ka informacion se disa qytetarë të Bullgarisë janë kërcënim për sigurinë e Maqedonisë së Veriut. Ai thotë se është “i zhgënjyer nga reagimet e autoriteteve maqedonase dhe mospërputhja mes fjalëve dhe veprave, të cilat nuk përputhen me kërkesat e Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE”, por beson se dialogu ndërmjet Sofjes dhe Shkupit duhet të vazhdojnë.

“Ne nuk do ta ndalim dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut, në të cilin Bullgaria tregoi dhe dëshmoi se është plotësisht pozitiv. Por duhet të ketë një marrëdhënie të ndërsjellë”, theksoi Donev.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit