Qytetarët në Turqi: Jemi të tmerruar, s’kemi përjetuar kurrë diçka të tillë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 06.02.2023, 13:25

Tërmet i fuqishëm ka goditur një zonë të gjerë në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë duke lënë pas viktima e të plagosur në të dyja vendet. Ndërkohë në Turqi, qytetarët janë shprehur për mediat se janë tmerruar nga lëkundjet e tokës.

“Pikturat ranë nga muret e shtëpisë”, tha Samer, një banor i kryeqytetit sirian Damaskut për Reuters.

“U zgjova i tmerruar. Tani jemi të gjithë të veshur dhe qëndrojmë te dera”, tha një qytetar tjetër.

Në qytetin turk të Gaziantepit, Erdem përshkroi ndjenjën e tronditjes “si një foshnjë në një krevat fëmijësh”.

“Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë në 40 vitet që kam jetuar,” tha qytetari për Reuters përmes telefonit.

“Të gjithë janë ulur në makinat e tyre, ose përpiqen të shkojnë larg ndërtesave.”

“Unë imagjinoj se asnjë person i vetëm në Gaziantep nuk është në shtëpitë e tyre tani.”

Një burrë në Pazarcık tha se familja e tij ishte zgjuar nga tronditjet e fuqishme dhe u përball me një pritje të ftohtë dhe të tensionuar për lindjen e diellit për të vëzhguar dëmin.

“Ka ndërtesa të shkatërruara rreth meje, ka shtëpi në zjarr. Ka ndërtesa që po plasariten. Një ndërtesë u shemb vetëm 200 metra larg vendit ku jam tani,” tha Nihat Altundag.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit