70-vjeçarja bëhet bodybuilder: Tani jam në super formë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.02.2023, 00:55

Një grua 70-vjeçare është prova e gjallë se mosha është vetëm një numër.

Renee Landers ishte në fund të të 60-ave(69-vjeçe) kur filloi të konkurronte në garat e bodybuilding. Në fillim për të ishte shumë e vështirë, por shpejt gjeti besimin e saj.

Më duhej të kapërceja frikën, nervat dhe pasigurinë për të qenë personi më i vjetër në këtë sport.

Por 70-vjeçarja nga Teksasi i kapërceu këto pasiguri për të hyrë në konkursin e saj të parë të fitnesit në 2021. Dhe pavarësisht se ishte dy dekada më e madhe se çdo konkurrente tjetër, ajo përfundoi në vendin e gjashtë.

70-vjeçarja tani ndihet sikur është në formën më të mirë të jetës së saj.

Kam një trajner të mrekullueshëm që vazhdoi të më inkurajonte të konkurroja, por isha shumë e frikësuar. U deshën disa vite për të marrë guximin për të veshur një bikini dhe për t'u ngjitur në skenë para një grupi të panjohurish… por, pasi bëra shfaqjen e parë, e dija se kisha bërë gjënë e duhur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit