Ka 30 vite që punëtorëve në këtë vend nuk iu është rritur rroga

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 04.02.2023, 18:52

Hideya Tokiyoshi e filloi karrierën e tij si mësues i anglishtes në Tokio rreth 30 vjet më parë. Që atëherë, rroga e tij ka mbetur pothuajse e njëjtë, kështu që tre vjet më parë vendosi të fillonte të shkruante libra për të siguruar të ardhura shtesë.

Ndihem me fat pasi shkrimi dhe shitja e librave më jep një burim shtesë të ardhurash. Nëse nuk do të ishte për këtë, do të kisha mbetur në të njëjtën pagë. Falë kësaj kam mundur të mbijetoj”, tha Tokiyoshi, tani 54 vjeç, për CNN.

Tokiyoshi i përket një brezi punëtorësh që mezi kanë marrë një rritje pagash gjatë gjithë jetës së tyre të punës në Tokio. Tani, teksa çmimet rriten pas deflacionit të dekadave, kompanitë përballen me presion të fortë politik për të bërë rritje.

Kryeministri japonez Fumio Kishida u bëri thirrje kompanive të rrisin pagat e tyre.

Në 2021, mesatarja e pagave në Japoni ishte 39,711 dollarë , në krahasim me 37,866 dollarë në vitin 1991, sipas të dhënave të Organizatës Ekonomike dhe Zhvillimit. Kjo do të thotë se të punësuarit rriten nga 5%, në krahasim me një ekonomi të tjera 34% të Grupit Epta, si në Francë dhe në Gjermani, në të njëjtën periudhë.

Ata kanë një sërë arsyesh për të stabilizuar fuqinë punëtore. Faktori bazë është se Japonia po përballet me një periudhë të zgjatur deflacioni, me çmime në rënie.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit