Zhvatnin pacientët për të bërë skaner/ Lirohen dy mjekët e QSUT, marrin vetëm pezullim 3-mujor nga puna

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 04.02.2023, 12:34

Ditën e djeshme u arrestuan dy mjekë të QSUT, pasi një qytetar i ka denoncuar për faktin se ata u merrnin para pacientëve për të kryer skaner, duke evituar radhën.

Qëndrimi i tyre në burg nuk ka zgjatur, pasi ditën e sotme Gjykata e Tiranës ka urdhëruar lirimin e tyre dhe gjykimin në gjendje të lirë. Nazmi Metaliu dhe Astrit Mansaku u arrestuan dje nën akuzën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës.

Shuma që ata i kërkonin qytetarëve varionte nga 100-150 mijë lekë të vjetër për një skaner. Ata ishin nën vëzhgim prej disa kohësh nga prokuroria, derisa janë mbledhur provat e mjaftueshme për t’i arrestuar.

Gjithsesi, ata duket se ja kanë hedhur paq dhe kanë arritur të dalin shpejt nga paraburgimi, teksa vendimi i vetëm deri më tani në dëm të tyre është pezullimi nga detyra për një periudhë tremujore.

Një vendim mjaft i dyshimtë i gjykatës për këta dy mjekë, të cilët përfitonin prej shëndetit të qytetarëve për të mbushur xhepat. Kjo nuk i ka mjaftuar gjykatës pë tu dhënën një dënim më të rëndë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit