Të hënën fillojnë negociatat me partnerin strategjik për Korridorin 8

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.02.2023, 19:33

Qeveria e RMV-së sot ka marrë vendim me të cilin e ka obliguar Komitetin për negociata për implementimin e projektit për ndërtimin e Korridorit infrastrukturor 8 t’i fillojë negociatat me partnerin strategjik më 6 shkurt 2023.

Siç kumtoi pres shërbimi qeveritar, Qeveria me propozim të Komitetit për negociatat për implementimin e projektit për ndërtimin e Korridorit infrastrukturor 8, e obligoi ekipin negocues për të gjitha hollësirat dhe kushtet e Marrëveshjes për ndërtim, për projektin për ndërtimin e Korridorit infrastrukturor 8 (pjesa Tetovë – Gostivar – Bukojçan dhe projektit për autostradën Trebenishtë – Strugë – Qafë Thanë) dhe për Korridorin 10 (pjesë e autostradës Prilep – Manastir), që t’i fillojë negociatat me partnerin strategjik më 6 shkurt të vitit 2023.

“Për epilogun e negociatave u konkludua që ekipi negociator të formojë Raport, që do ta dorëzojë në shqyrtim dhe miratim deri te Komiteti për negociata, në afat prej 21 ditëve nga dita e përfundimit të negociatave”, thuhet në kumtesën nga seancat e mbajtura të 124-të dhe 125-të të Qeverisë.

Qeveria po ashtu, e shqyrtoi edhe Informatën lidhur me nevojën nga parashtrimi i VBIF aplikacionit, për grant investues, për ndërtimin e rrugës eksprese A2, pjesa Kriva Pallankë – Dllaboçicë – Stracin (Çatall), si pjesë e Korridorit 8.

“Ndërtimi i rrugës eksprese A2, pjesa Kriva Pallankë – Dllaboçicë – Stracin (Çatall) u implementua me hua nga Banka Botërore, respektivisht me ‘Projektin për ndërtimin dhe zhvillimin e rrugëve’”, thuhet në kumtesë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit