FOTOT/ Pegasus, superjahti i parë i padukshëm që do të ndërtohet pas disa vitesh

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 03.02.2023, 18:14

Si rregull, një superjaht që kushton miliona nuk kalon pa u vënë re, prandaj ata që i blejnë shpesh kërkojnë vëmendje. Por ky nuk është rasti për superjahtin e parë të padukshëm, i cili u frymëzua nga stilisti italian Joseph Forakis gjatë pushimeve të tij në Koufonissi.

Jahti i quajtur Pegasus, është bërë prej metali argjendi dhe qelqi, të cilat veprojnë si "kamuflazh" pasi pasqyrojnë ujin, retë dhe qiellin.

“Unë u frymëzova për të krijuar një anije sa më afër detit dhe natyrës, e bërë nga retë që notojnë në sipërfaqen e detit. Doja ta nderoja natyrën duke e bërë një me të, duke e bërë praktikisht të padukshme”, tha projektuesi.

Por Forakis donte që Pegasus të ishte "i padukshëm" jo vetëm në dizajnin e tij, por edhe në gjurmët e tij mjedisore. Duke përdorur teknologji të avancuara, projektuesi arriti nivele të larta të qëndrueshmërisë dhe autonomisë.

Duke synuar të ndërtohet deri në vitin 2030, byka do të printohet 3D, ndërsa anija do të mundësohet nga burime të energjisë së gjelbër. Panelet fotovoltaike do të gjenerojnë energji diellore për ta kthyer ujin e detit në hidrogjen, i cili nga ana tjetër do të ruhet në rezervuarë me presion të lartë, përpara se të shndërrohet në energji elektrike. Me këtë mekanizëm, projektuesit e varkës pretendojnë se do të ketë autonomi të pafundme.

Brenda, pika qendrore është "Pema e Jetës", e cila shtrihet në të gjitha nivelet e anijes dhe përshkruhet si "një monument i gjallë, frymëmarrës i nënës natyrë". "Pema" fillon nga një pishinë në nivelin më të ulët dhe kalon vertikalisht nëpër katër katet e varkës.

Jahti ka gjithashtu sallone të bollshme, suitë të pronarit që mbulon të gjithë katin e sipërm, një pishinë, ballkone dhe një klub plazhi me një xhakuzi të madh.

Hapësirat e tij karakterizohen nga dizajni i tyre minimalist, duke theksuar dëshirën e stilistit për të nderuar natyrën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit