Zbuloni disa nga profesionet që rrezikohen të zëvendësohen nga robotët

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 03.02.2023, 17:22

Që nga publikimi i tij nëntorin e kaluar, ChatGPT i OpenAI është përdorur për të shkruar letra motivuese të rinisë, për të shkruar një libër për fëmijë dhe për disa detyra studentore.

Google zbuloi se do të punësonte robotin për një pozicion zhvilluesi nëse do të kalonte një intervistë dhe punonjësit e Amazon që testuan ChatGPT zbuluan se ai bën një "punë mjaft të mirë" për t'iu përgjigjur pyetjeve të shërbimit ndaj klientit.

Sigurisht, është konstatuar se ChatGPT mund të japë përgjigje të gabuara, të bëjë gabime në veprimet bazë matematikore dhe të përhapë dezinformata.

Pra, ndërsa një studim i vitit 2013 nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se 47% e punëve në SHBA mund të kryheshin nga robotët e AI në 20 vitet e ardhshme, në praktikë gjërat duken ndryshe.

Business Insider foli me ekspertë për të gjetur profesionet në të cilat punëtorët janë më të rrezikuar të zëvendësohen nga inteligjenca artificiale:

· Teknologji (kodues, programues kompjuterash, inxhinierë softuerësh, analistët e të dhënave)

Këta profesionistë janë të kërkuar, por në rrezik nga AI, sepse mjetet si ChatGPT janë të mira në manipulimin e numrave me saktësi relative. Në fakt, kompani si OpenAI po mendojnë të zëvendësojnë disa inxhinierë softuerësh me AI. Por Oded Netzer, një profesor në Columbia Business School, beson se AI do t'i ndihmojë koduesit në vend që t'i zëvendësojë ata.

· Masmedia (reklama, krijimi i përmbajtjes, gazetaria)

Ekspertët thonë se AI si ChatGPT është e mirë në shkrimin e përmbajtjes dhe mund ta bëjë atë "me më efikasitet se njerëzit". Dhe kjo sepse AI mund të lexojë, shkruajë dhe kuptojë shumë mirë të dhënat nga teksti. Ekonomisti Paul Krugman ka shkruar në një shkrim të New York Times se ChatGPT mund të bëjë detyra të tilla si transmetimi i lajmeve dhe shkrimi më mirë se njerëzit. Tashmë, BuzzFeed ka njoftuar se do të përdorë teknologjinë OpenAI për të krijuar përmbajtje.

· Analiza e hulumtimit të tregut

Analistët e hulumtimit të tregut janë përgjegjës për mbledhjen e të dhënave, identifikimin e tendencave brenda të dhënave dhe shfrytëzimin e këtyre gjetjeve për të planifikuar fushata reklamuese. Këto janë gjëra që inteligjenca artificiale mund të trajtojë.

· Mësuesit

Mësuesit në vendet anglishtfolëse kanë frikë se studentët e tyre po përdorin ChatGPT për të bërë detyrat e shtëpisë, por sipas Business Insider, ata duhet të shqetësohen se kjo do t'ua marrë punën. Sipas ekspertëve, ChatGPT mund të mësojë lehtësisht një klasë tashmë. Në të vërtetë, ai ka disa boshllëqe në njohuritë e tij, por kjo mund të korrigjohet lehtësisht.

· Profesionet e financës

Analistët financiarë, këshilltarët financiarë personalë dhe punët e tjera të financave personale kërkojnë menaxhimin e sasive të konsiderueshme të të dhënave numerike. Inteligjenca artificiale mund të dallojë tendencat në tregje, të përcaktojë se cilat investime në një portofol po performojnë më mirë ose më keq dhe të gërmojnë në financat e kompanisë për të identifikuar mundësitë e investimit.

· Tregtarët

Shumë role tregtarësh në Wall Street dhe shkëmbime të tjera mund të ndikohen nga AI. Në këto pozicione, tregtarët e rinj zakonisht punësohen sapo të diplomohen dhe kalojnë 2-3 vitet e ardhshme duke bërë punën e një "roboti", pra duke shkruar numra në Excel dhe duke ndërtuar modele financiare. Kjo është diçka që AI mund ta bëjë lehtësisht.

· Dizajnerë grafikë

Rritja e inteligjencës artificiale pritet të godasë ata që paguhen për të krijuar dhe përpunuar imazhe financiarisht, veçanërisht ata që luftojnë për të vazhduar me përparimet teknologjike.

· Kontabilistë

Kontabilistët përgjithësisht konsiderohen si një profesion i qëndrueshëm, por ka mundësi që ata të preken nga inteligjenca artificiale.

· Pozicione në shërbimin ndaj klientit

Në shumë kompani, shërbimi ndaj klientit është tashmë një robot, por ky trend pritet të zgjerohet. Studimi i Gartner i vitit 2022 parashikoi që chatbot-et do të jenë kanali kryesor për shërbimin ndaj klientit për 1 në 4 kompani deri në vitin 2027.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit