Arkeologët zbulojnë tavernën 5000-vjeçare me ushqime brenda

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.02.2023, 14:17

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një taverne të lashtë gati 5000-vjeçare në Irakun jugor, njoftoi Universiteti i Pensilvanisë javën e kaluar. Gjetja ofron një pasqyrë të jetës së njerëzve të zakonshëm që jetonin në një lagje urbane joelitare në Azinë jugperëndimore rreth vitit 2700 pes(Para Erës Sonë).

Brenda hapësirës publike të ngrënies e cila përfshinte një zonë në ajër të hapur dhe një kuzhinë studiuesit me Universitetin e Pensilvanisë dhe Universitetin e Pizës gjetën një furrë, një lloj frigoriferi balte të quajtur zeer, stola dhe kontejnerë magazinimi që mbanin ende ushqime. Ata gjetën gjithashtu dhjetëra enë në formë konike që përmbanin mbetjet e peshkut.

Taverna u zbulua në Lagash, një vend arkeologjik prej 1000 hektarësh që ishte një qendër industriale e zhurmshme me shumë banorë gjatë periudhës së Dinastikës së Hershme. Studiuesit thonë se Lagash ishte një nga qytetet më të mëdha dhe më të vjetra në të gjithë Mesopotaminë jugore .

Gjatë katër viteve të fundit, studiuesit kanë përdorur një sërë teknikash të teknologjisë së lartë për të kuptuar më mirë vendin, duke përfshirë kapjen e imazheve me dron dhe kryerjen e analizave magnetometrike. Ata gjithashtu kanë mbledhur dhe studiuar mostra sedimenti nga thellësia 25 metra nën sipërfaqe për të kuptuar evolucionin gjeologjik dhe gjeofizik të vendit gjatë viteve.

Zbulimi i tavernës sugjeron se shoqëria në Lagash përfshinte një klasë të mesme, përveç individëve dhe elitave të skllevërve. Zbulimet e tjera të studiuesve në vend përfshijnë një zonë ku banorët e lashtë të qytetit dikur bënin qeramikë, të kompletuar me gjashtë furra qeramike, stola dhe një tavolinë. Ata gjetën gjithashtu një banesë shtëpiake që përmbante një tualet dhe një kuzhinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit