Shqiptari merr me qira një avion 100,000 dollarë për të shëtitur qentë e tij nëpër Evropë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.02.2023, 21:05

Një çift ka marrë me qira një avion privat 100,000 dollarë në mënyrë që të mund të udhëtojnë me tre qentë e tyre. Shqiptari Albert Demi 27-vjeç dhe bashkëshortja e tij Melanie Demi 26-vjeç ëndërronin të udhëtonin në Evropë me tre qentë e tyre dy vjeç, 15 vjeç dhe gjashtë vjeç.

Për të arritur qëllimin e tyre, çifti kurseu 45,000 dollarë gjatë dy viteve, që nënkuptonte gjithashtu shitjen e të gjitha sendeve të tyre, duke përfshirë makinën e tyre, për të financuar aventurën e tyre. Pjesa tjetër e faturës prej 100,000 dollarësh të avionit u mbulua nga pronarë të tjerë kafshësh shtëpiake që kërkonin të merrnin një avion çarter nga SHBA-ja në Evropë me kafshët e tyre. Pasi u nisën me avionin e tyre privat dyshja dhe kafshët e tyre udhëtuan nga Austin, Teksas, në Paris, Francë, në shtator. Dyshja dhe qentë e tyre që atëherë kanë vizituar gjashtë vende, duke përfshirë Francën, Gjermaninë, Austrinë, Republikën Çeke, Anglinë dhe Skocinë. Pasi arritën në Evropë, ata morën me qira makina dhe udhëtuan me tren nga një vend në tjetrin.

Ata planifikojnë të vazhdojnë udhëtimet e tyre deri në nëntor 2023, përpara se të kthehen në shtëpi në Austin. Për udhëtimin që ndodh një herë në jetë, Melanie, një konsulente e marketingut mediatik tha:

Të çosh qentë nga SHBA-ja në Evropë kërkonte shumë planifikim, por ne nuk mund t'i linim në shtëpi ne donim ta shikonim botën me ta. Ne planifikuam udhëtimin tonë me çarter dhe arritëm të gjenim 10 njerëz të tjerë që shkonin në Evropë me qentë e tyre. U deshën tre muaj planifikim dhe kushtoi 11,000 dollarë për person dhe më shumë se 100,000 dollarë për të gjithë fluturimin. Kemi kursyer rreth 45,000 dollarë gjatë dy viteve dhe kemi shitur gjithçka që kishim për ta përballuar këtë aventurë. Deri tani qentë kanë parë Parisin, Pragën, Vjenën dhe ne po planifikojmë të lëvizim nëpër malësitë skoceze.

Megjithatë, Melanie tha se njerëzit në rrjetet sociale shpesh pyesin pse çifti nuk i lanë qentë në shtëpi.

Qentë mund të mos e dinë se ku janë, por u pëlqen të eksplorojnë vende të reja dhe të krijojmë kujtime.

Melanie dhe Albert vendosën t'i merrnin qentë e tyre në një aventurë transatlantike në maj 2020, në atë moment ata filluan të kursenin dhe planifikonin udhëtimin e tyre. Ata kaluan 3000 milje nëpër Amerikë nga Teksasi në Nju Jork përpara se dyshja dhe shokët e tyre të qenit të hipnin në një avion privat nga Nju Jorku në Paris, Francë.

Ata planifikojnë të shkojnë në Rivierën Franceze, përpara se të shkojnë në vendin e verës italiane dhe të ndalojnë në Firence. Më pas ata do të nisen për në Kroaci dhe Kosovë dhe do bëjnë një ndalesë në Shqipëri për të vizituar të afërmit e Albertit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit