Vuçiç: Nuk do ta njohë dhe as do të pranoj anëtarësimin e Kosovës në OKB

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.02.2023, 19:57

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës dhe nuk do ta pranojë anëtarësimin e saj në OKB.

Vuçiç e bëri këtë deklaratë si kundërpërgjigje ndaj deputetëve të opozitës që e akuzojnë për “shitje të Kosovës”.

Në një atmosferë të tensionuar ka nisur mëngjesin e sotëm debati në Kuvendin e Serbisë për çështjen e Kosovës. Deputetët e ekstremit të djathtë kritikuan Vuçiçin duke mbajtur pankarta ku shkruhej "Ti tradhtove Serbinë" dhe "Jo kapitullimit".

Në të njëjtën kohë, deputetët e koalicionit e brohoritën duke duartrokitur dhe duke artikuluar fjalë mbështetjeje. Në një moment pati incidente kur deputetë të ekstremit të djathtë iu afruan karriges ku ishte ulur Presidenti i Republikës dhe deputetët e Partisë së tij nxituan ta mbrojnë.

Në të njëjtën kohë, Vuçiç iu drejtua deputetëve të opozitës duke përdorur shprehje të rënda. Përplasja u shmang falë ndërhyrjes në kohë të sigurimit të parlamentit.

Në fjalën e tij, Aleksandar Vuçiç iu referua edhe të ashtuquajturit plan franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, të cilin e kishte prezantuar më 20 janar, në Beograd, nga delegacioni euro-amerikan.

Ai plan mbetet një dokument i klasifikuar, por Vuçiç tha se raportet për përmbajtjen e tij janë 90 për qind të sakta. Ai ka përsëritur pretendimet se ka marrë paralajmërime se nëse e refuzon planin, Serbia do të pësojë sanksione, ndër të cilat do të jetë edhe ndërprerja e negociatave për anëtarësim me Bashkimin Evropian.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit