Stuhia vdekjeprurëse vijon për të tretën ditë në jug të Amerikës, 6 viktima në Teksas

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 02.02.2023, 08:33

Ka vijuar për të tretën ditë në jug të Amerikës stuhia vdekjeprurëse me reshje të dendura shiu dhe dëbore. Për pasojë të mërkurën u anuluar mbi 2 mijë fluturime, me shumicën e tyre në dy aeroportet kryesore të Dallasit në Teksas, që cilësohen si qendra kryesore për dy kompanitë ajrore “American Airlines” dhe “Southëest Airlines”.

Stuhia e fuqishme ka shkaktuar ndërprerje energjie për qindra mijëra klientë, duke detyruar mbylljen e shkollave dhe përkeqësuar edhe më shumë kushtet për ngjarjen e makinës, teksa ka marrë jetën e 6 personave.

Paralajmërime për motin e ashpër janë lëshuar për një zonë që shtrihet nga kufiri perëndimor i Teksasit me Meksikën, përgjatë Oklahomës, Arkansasit dhe Luizianës dhe deri në pjesën perëndimore të shtetit Tenesi dhe veriun e Misisipit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit