Pamje të rralla! Retë “ylber” shfaqen në qiellin e Skocisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.01.2023, 21:07

Në Skoci, imazhe mahnitëse të reve të rralla janë formuar të dielën në mbrëmje dhe të hënën në mëngjes.

Re të tilla “ylber” priren të zhvillohen në ajrin jashtëzakonisht të ftohtë mbi rajonet polare. Të njohura gjithashtu si retë stratosferike nakreoze ose polare, formacionet janë disa nga më të bukurat që mund të gjenden në qiell gjatë muzgut.

Retë e marrin emrin e tyre nga ngjyrat e ylberta pastel të prodhuara kur rrezet e diellit shpërthejnë rreth kristaleve të vogla të akullit brenda tyre.

Pothuajse të gjitha retë formohen në troposferë, e cila varion nga rreth 9000 deri në 15240 metër mbi sipërfaqen e Tokës. Për shkak se stratosfera është shumë e thatë, temperaturat duhet të jenë jashtëzakonisht të ftohta, nën -78C, që lagështia të ngrijë në kristalet e akullit që formojnë retë e vogla.

Retë janë një pamje më e zakonshme gjatë dimrave skandinavë dhe kanadezë, ku atmosfera mund të ftohet në temperaturën e kërkuar.

Për shkak se retë janë shumë të larta, ato janë ende të ndriçuara nga rrezet e diellit dhe shfaqen me ngjyra të habitshme dhe të ndritshme në qiellin e errët përreth.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit