Edhe 7000€ që babai i Eneas të kurohet! I biri: U sëmur pas vaksinës së dytë!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 30.01.2023, 08:43

Enea Nika është i riu i cili ka kërkuar ndihmë me anë të një llogarie “GoFundMe” për kurimin e të atit të tij të sëmurë. Komplikacionet për të nisën pas kryerjes së vaksinës së dytë në Janar të vitit 2022.

Simptomat e tij ishin vështirësi në frymëmarrje, ecje e në të folur. Për mbi 5 muaj mjekët janë përpjekur të kuptojnë diagnozën e duhur. Ai ka bërë një terapi të mëparshme tejet të kushtueshme për diagnozën e sëmundjes të quajtur MMN, e tanimë ka nevojë të kryejë të dytën.

“Po ju shkruaj për një situatë që po ndodh me babain tim prej 7 muajsh deri tani. Pasi bëri vaksinën e dytë për Covid në janar 2022, shëndeti i tij ndryshoi në mënyrë drastike. Fillon të ketë vështirësi në ecje, të folur dhe më vonë në frymëmarrje. Kemi kaluar më shumë se 5 muaj në Spitalin Kombëtar të Neurologjisë në Athinë dhe Tiranë, duke u përpjekur të kuptojmë diagnozën e duhur.

Diagnoza e hershme u besua të ishte ALS (sëmundje nervore e pashërueshme). Por Zoti është i mirë dhe është konfirmuar se ai është diagnostikuar me Neuropatinë Motorike Multifokale (MMN).

Ky është një lajm shumë i mirë sepse kjo diagnozë ka një trajtim. Por trajtimi është i shtrenjtë. Vetëm terapia e parë kushtoi 16,000 dollarë. E treta do të varet pas të dytit. Falë të gjithë juve u bë e mundur të bëhej terapia e parë.

Kështu që në këtë situatë po kërkoj përsëri ndihmën tuaj nëse mund të mblidhni një donacion për të mbuluar shpenzimet e terapisë së dytë; sepse babai im nuk është në gjendje të mirë dhe çdo ditë po përkeqësohet. Tani për tani ai nuk është në gjendje të ecë dhe të qëndrojë vetëm, kështu që ai ka nevojë gjithmonë për një person afër. Gjithashtu, ju lutem mbajeni atë në lutjet tuaja. Zoti ju bekoftë, Enea Nika”,-shkruan i biri.

Për të ndihmuar klikoni këtu: GOFUNDME

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit