“Një natë u zgjova e frikësuar”/ Rrëfimi i fqinjës së ‘Hellbanianz’: Ndihem e rrezikuar, ata bërtasin me të madhe

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.01.2023, 20:36

Hellbanianz është një bandë famëkeqe shqiptare me bazë në Gascoigne Barking, Londrën Lindore.

Një grua nga Barking ka përshkruar frikën dhe terrorin e vazhdueshëm që përballet duke jetuar në një pronë të kontrolluar nga gangsterët shqiptarë. Anëtarët e kësaj bande mburren në mediat sociale për jetën luksoze dhe krimet që bëjnë.

Daisy O'Doherty ka jetuar në lagjen me Hellbanianz për shumë vite dhe në një intervistë të fundit për MyLondon, ajo përshkroi me detaje realitetin e tmerrshëm e të jetuarit me kriminelët.

Ajo tha se gangsterët shpesh rrinë në zonat e përbashkëta dhe e bëjnë të njohur praninë e tyre për të gjithë zonën. Ajo tha:

Thjesht dëgjon vazhdimisht njerëz në makinat e tyre ose duke i bërtitur njëri-tjetrit, duke luajtur muzikë ose duke folur me të vërtetë me zë të lartë. Por kjo është bërë për një arsye. Është gjithmonë shqetësuese këtu tani, kështu është jeta, ka kaq shumë kërcënime që po ndodhin. Sidomos si një femër e bardhë që jetoj vetëm unë jam një objektiv, pa dyshim.

Disa muaj më parë ajo u zgjua natën nga qeni i saj i frikësuar. Kur ajo shkoi të hapte derën e banesës së saj për të parë se çfarë po ndodhte, ajo u shtang kur hasi në një polic të armatosur, i cili i bërtiti asaj që të kthehej brenda.

Dëgjova zhurmat jashtë dhe hapa derën time të përparme për një polici me armë dhe qen. Ai po më bërtiste për të ‘hyrë’ brenda. Pikat e kuqe të laserit më ishin drejtuar mua dhe mendova se do të më nxirrnin jashtë.

O'Doherty thotë se askush nuk është më i sigurt në zonën ku banon pasi bandat po synojnë njerëzit që kanë dhoma rezervë për të fshehur drogën e tyre. Së fundmi ajo gjeti një thikë “të madhe” në pjesën e pasme të pallatit të saj dhe thirri policinë që erdhi dhe ia mori.

Në nëntor, Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) tha se bandat kriminale shqiptare po kontrabandojnë qindra miliona paund në vit jashtë Britanisë së Madhe dhe po përdorin kalimet në Kanalin Anglez për të marrë punëtorë të rinj për fermat e kanabisit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit