Qepët kthehen në luks, nusja i merr si buqetë në dasmën e saj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.01.2023, 00:01

Në Filipine restorant po përballen me mungesën e qepëve.

Sipas statistikave zyrtare, çmimi i qepëve u rrit në Filipine në rreth 700 pesos (12,80 dollarë) për kg muajin e kaluar. Kjo është më shumë se kostoja e mishit dhe paga minimale ditore e vendit të Azisë Juglindore. Megjithëse çmimet janë lehtësuar javët e fundit, qepët janë ende një luks për shumë konsumatorë, thotë Rizalda Maunes, e cila drejton një piceri në qytetin qendror Cebu.

Dikur blinim tre deri në katër kilogramë qepë në ditë. Tani blejmë gjysmë kilogrami që është gjithçka që mund të përballojmë. Klientët tanë e kuptojnë sepse nuk janë vetëm restorantet... familjet e kanë të vështirë pasi shumë pjata gatuhen me qepë.

Përbërësi kryesor në kuzhinën filipinase është bërë një simbol i rritjes së kostos së jetesës. Ai vjen teksa inflacioni, i cili mat rritjen e çmimeve të çdo gjëje, nga ushqimi te karburantet, arriti një nivel të ri 14-vjeçar në vendin tropikal muajin e kaluar.

Presidenti Ferdinand Marcos Jr, i cili është edhe sekretari i bujqësisë, e ka quajtur rritjen e çmimeve të ushqimeve një "situatë emergjente". Në fillim të këtij muaji Marcos miratoi importin e qepëve të kuqe dhe të verdha në një përpjekje për të rritur furnizimin. Ekspertët thonë se rihapja e ekonomisë së Filipineve po nxit kërkesën, ndërsa moti i ashpër ka ndikuar në prodhimin e ushqimit, përfshirë qepët.

Rritja e çmimeve ka goditur edhe tezgat e ushqimeve në rrugë në Cebu, të cilat janë të njohura nga vendasit dhe turistët. Perimet e skuqura, mishi dhe ushqimet e detit, zakonisht shërbehen me një salcë me qepë dhe uthull.

Qepët janë një pjesë e madhe e pjatave tona.

Qepët kanë qenë aq të kërkuara sa që një nuse zgjodhi të mbante një buqetë me qepë në dasmën e saj në Iloilo City.

E pyeta dhëndrin tim nëse mund të përdornim qepë në vend të luleve, pasi pas dasmës lulet do të thaheshin dhe do të përfundonin duke u hedhur. Pra pse jo qepë? Është praktike në një mënyrë që mund të përdoret ende pas dasmës.

Të tjerë janë futur në telashe për kontrabandën e qepëve në vend. Në fillim të këtij muaji, 10 anëtarë të ekuipazhit nga Philippine Airlines u hetuan për përpjekje për të kontrabanduar rreth 40 kg qepë dhe fruta në çanta bagazhesh.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit