Modelja me këmbën 13 kg: Të jesh ndryshe është bukur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.01.2023, 23:25

Mahogany Geter, 24 vjeç, ka lindur me një këmbë të zmadhuar që tani peshon 13 kg dhe beson se ndryshimi i saj është pjesë e asaj që e bën atë të bukur.

Geter jeton me limfedemën, një sëmundje kronike që shkakton ënjtje të pjesëve të trupit për shkak të nyjeve limfatike që nuk po kullojnë siç duhet lëngjet trupore. Kjo do të thotë se ajo do të ketë nevojë për fizioterapi dhe masazhe të rregullta për të kulluar lëngun e tepërt për pjesën tjetër të jetës së saj.

Ndonëse limfedema e Geterit ka prekur të gjithë anën e majtë të trupit të saj, është këmba e saj ajo që mbart pjesën më të madhe të gjendjes. Limfedema gjenetike si ajo e Geterit, e cila prek vetëm një në 100,000 individë, gjithashtu e lë atë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të fibrozës, një trashje ose dhëmbëza e dhimbshme dhe dobësuese e indeve.

24-vjeçarja nga SHBA-ja u diagnostikua me këtë gjendje menjëherë pas lindjes dhe vazhdon ta ketë të vështirë lëvizjen.

Kjo më harxhon energjinë, sigurisht, sepse është 13 kg shtesë. Pra, kur them se nuk jam shumë e shpejtë, ose lëvizshmëria ime është e kufizuar, është shumë e vërtetë. Kam kaluar një gjendje shumë depresive, sepse kur je një fëmijë i vogël dhe ke një grup të rriturish të rritur që të shikojnë. Unë dua të them se ndoshta mund të ju ndikojë më shumë mendërisht dhe emocionalisht. Si fëmijë, nuk jam ndjerë kurrë e bukur. Ndihesha e shëmtuar, nuk e shijoja dot natyrën.

Shumë mjekë i kanë sugjeruar operacion, por ndodh që operacioni nuk e largon plotësisht ënjtjen dhe kjo është arsyeja pse ajo nuk ka pranuar.

Geter vendosi se e vetmja rrugë ishte të pranonte veten ashtu siç ishte dhe të promovonte pozitivitetin e trupit gjë që ajo mundi të fillonte ta bënte në 2017.

Geter tani është e pranishme në mediat sociale ku ka një total prej 47,000 ndjekësve në dy llogari në Instagram dhe një video në YouTube me mbi 10 milionë shikime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit