Bllokohen 9 tonë/ Vaji i ullirit nuk po shitet në Shqipëri, fermerët e nisin kontrabandë në Itali

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 26.01.2023, 18:08

Fermerët shqiptarë nuk po e shesin dot vajin e ullirit, pasi tregu vendas është i mbytur nga importi. Në këto kushte fermerët po mundohen të gjejnë treg alternaiv, duke shkuar deri në kontrabantë. Policia italiane ka sekuestruar një sasi prej 9 tonësh vaj ulliri gjatë muajit janari, pas kontrollit të autobusëve me udhëtarë që ishin nisur nga Shqipëria.

Mediat vendase shkruajnë se vaji ishte futur mes bagazheve të pasagjerëve dhe se produkti ishte paketuar në 110 bidona plastikë të pasterilizuara. Vetëm gjatë kësaj të enjte, në Portin e Brindizit janë sekuestruar 3 tonë vaj ulliri nga Shqipëria.

foto ilustruese

Kjo ngjarje është konsideruar si një tentativë për kontrabandë të produkteve duke shmangur taksat. Vlera totale e taksave që duhej të paguhej për këtë vaj, shkonin deri në 13 mijë euro. Mirëpo i trishtë është fakti sesi një produkt kaq i lakmuar në Europë, në Shqipëri nuk gjenë treg për t'u shitur as me çmim të arsyeshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit