Kryeministri i RMV-së thotë se nuk do të ketë shok çmimesh deri në fund të vitit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.01.2023, 21:16

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot tha se edhe këtë vit do të vazhdojnë subvencionet me krizën ekonomike dhe energjetike për çka janë paraparë 225 milionë euro në buxhet. Siç tha, duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetëve, Qeveria premtoi se nuk do të ketë goditje çmimesh për qytetarët deri në fund të vitit 2023.

“Në kabinetin tim kam angazhuar këshilltarë me përvojë të madhe në ekonomi dhe energjetikë, kemi punuar natë e ditë, me plan, me njohuri dhe me angazhimet që i bënë të gjitha institucionet, u konfirmua se mundet qytetarëve t’u realizohet ajo që u është premtuar dhe të mos ketë goditje çmimesh për ta, as për kompanitë”, nënvizoi Kovaçevski.

Ai u përqendrua në dy pakot me masa antikrizë në vlerë prej 760 milionë euro të cilat, sipas Bankës Botërore, ishin më të mëdha se të gjitha vendet në rajon. E përmendi se tashmë ka ulke të çmimit të bukës, qumështit dhe vajit nëpër markete.

“U intervenua që kur filloi rritja e çmimit të energjisë elektrike. Në dhjetor të vitit 2021 u ngri çmimi i produkteve ushqimore bazë për tre muaj, bashkë me shkurtin e vitit 2022, para luftës në Ukrainë. Më pas kaluam drejt kufizimit të marzheve, masë e cila është vazhduar deri më 30 prill 2023 dhe kjo vlen për bukën e bardhë, vajin, sheqerin që ngelen me pesë për qind të marzhit të tregut, ndërsa qumështi, kaçkavalli, vezët,… janë me 10 për qind marzh. Qytetarët u siguruan se Qeveria, siç tha, nuk ka lejuar goditje çmimesh në krahasim me energjinë elektrike për popullatën dhe konsumatorët e vegjël”, potencoi kryeministri.

Lidhur me subvencionet që i shkruan në faturat e energjisë elektrike, Kovaçevski tha se janë mundësi që qytetarët të kenë pasqyrë se ku shpenzohen paratë e Buxhetit, por paraqesin edhe nxitje për kursim edhe më të madh të energjisë elektrike.

“Me kënaqësi mund të them se i kemi 15 për qind kursim të energjisë elektrike në vitin 2022 në raport me vitin 2021”, konstatoi Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit