Geer: Deklaratat e Xhambaskit nuk përfaqësojnë vlerat e BE-së

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.01.2023, 15:11

Lidhur me deklaratat e fundit të eurodeputetit Angell Xhamaski për pretendimet territoriale, ambasadori David Geer thotë se edhe Parlamenti Evropian dhe MPJ-ja bullgare janë distancuar nga këto deklarata.

Pretendime të tilla nuk përfaqësojnë dhe nuk mund të përfaqësojnë BE-në, tha ambasadori evropian Geer.

Lidhur me vërejtjet e djeshme të presidentit Stevo Pendarovski për deklaratën e Xhambaskit, e cila mund të interpretohet si kërcënim, ambasadori Geer theksoi se kjo absolutisht nuk paraqet qëndrim të BE-së.

Për vërejtjet që i dha dje presidenti Stevo Pendarovski, në lidhje me deklaratën e Xhambaskit, që mund të konsiderohen si kërcënime nga Xhambaski, Geer tha se nuk pasqyron vlerat mbi të cilat u themelua BE. Është e papranueshme që një personazh publik të bëjë komente të tilla për këdo, aq më pak për një kryetar shteti të zgjedhur në mënyrë demokratike të një shteti sovran.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit