Kujdes! Kjo është sjellja e zakonshme që bëjmë në çift dhe që çon drejt ndarjes

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 25.01.2023, 19:29

Studiuesit kanë zbuluar faktorin kyç që ndikon në pridhjen e një marrëdhënie, e mandej në divorc në rast martese.

John Gottman, pas 40 vitesh kërkime mbi çiftet dhe monitorimin e evolucionit të marrëdhënieve të tyre, mund të thotë me siguri se sjellja përçmuese është ajo që herët a vonë do ta çojë një çift të martuar drejt divorcit.

Përçmimi dërgon mesazhin e epërsisë, e cila nuk është një shenjë e mirë për marrëdhëniet.

Unë jam më i mirë se ju. Unë nuk të respektoj, kjo sipas Dr. John Gottman është sjellje përçmuese.

Si i bëni të ditur tjetrit që jeni duke i përçmuar ata?

Të komentosh me sarkazëm personin tjetër, të bësh vazhdimisht shaka, të reagosh ndaj çdo gjëje të vogël që ata thonë, apo duke i injoruar ata, të gjitha këto janë sjellje përçmuese, që shkaktojnë shumë stres në marrëdhënie dhe përfundimisht çojnë në prishjen e saj.

Në librin e tij “ Pse martesat kanë sukses apo dështojnë ”, Dr. Gottman vëren: "Kur përçmimi fillon të pushtojë marrëdhënien, anëtarët e saj priren të harrojnë plotësisht cilësitë pozitive të partnerit të tyre. Ata e kanë të vështirë të kujtojnë pse dikur e admironin këtë person apo edhe një karakteristikë pozitive të tij. Kjo aftësi përçmimi për të shpërbërë, domethënë ndjenjat pozitive në marrëdhënie, është arsyeja pse duhet trajtuar sa më shpejt që të zbulohet."

Përçmimi shkatërron marrëdhënien që nga themeli dhe shpërndan gjithçka që e mbante çiftin të bashkuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit