Taravari: Nëse marrim garanci për 80 vota, mund të fillojmë negociatat për hyrje në Qeveri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.01.2023, 09:20

Aleanca për Shqiptarët (ASH) është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme në qershor ose shtator të këtij viti, por vetëm nëse merr garanci nga subjektet politike, përfshirë OBRM-PDUUKM-në, se do të fillojë procesi për ndryshime kushtetuese, me ç’rast nuk do të hyjë në qeveri. Nëse, nga ana tjetër, merr garanci se mund të arrihet numri prej 80 votash, atëherë do të fillojë negociatat për hyrje në Qeveri.

Siç tha kryetari i ASH-së, Arben Taravari partia e tij ende është parti opozitare dhe gjithçka është ende në rrezik. Në parti ka qëndrime pro dhe kundër. Këshilli qendror qendrore do të vendosë të premten nëse do të bëhen pjesë e Qeverisë.

Mesazhet e përfaqësuesve ndërkombëtarë, sipas Taravarit, janë të qarta se duhet të kalojnë ndryshimet kushtetuese që vendi të ecë përpara.

“Të hysh në Qeveri me skandale është e vështirë dhe mund të ndikojë në vlerësimet tona, por ndonjëherë qytetarët dhe shoqëria janë më të rëndësishme se partia. Nëse kemi garanci që mund të arrihet numri prej 80 votash, atëherë mund të fillojmë negociatat, nëse jo, do të mendojmë edhe për këtë. Ne nuk duam të rrezikojmë vlerësimin tonë. Por i shihni mesazhet e të gjithë aktorëve përkatës, të gjithë thonë se është mirë që vendi të vazhdojë negociatat së bashku me Shqipërinë. Është shumë e papërgjegjshme të thuash “do shkojmë në zgjedhje”.

Mesazhet nga faktori ndërkombëtar janë “fillimi i negociatave”. Nëse qeveria konfirmon se mund të sigurojë 80 vota, ky është kusht. Le të bëjmë një konsensus që të hapim Kushtetutën dhe pastaj po, të shkojmë në zgjedhje të parakohshme në qershor ose shtator, në atë rast nuk do të hyjmë në Qeveri. Pra, nuk do të hynim në një lëvizje të rrezikshme nëse nuk bëhen ndryshime kushtetuese. Nëse kemi garanci nga OBRM-PDUKM se do të fillojmë ndryshimet kushtetuese, le t’i kalojmë dy fazat dhe të shkojmë në zgjedhje në qershor ose shtator. Të gjejmë së bashku një zgjidhje, të gjejmë 80 vota dhe të fillojmë negociatat”, tha Taravari për “Sitel”.

Nëse e shikoni situatën vetëm nga këndvështrimi partiak ASH, thekson Taravari, është kritiku më i madh i Qeverisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit