Pas përmbytjeve, Liqeni Rozë i Senegalit ndryshon ngjyrë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.01.2023, 23:22

Liqeni Rozë i Senegalit tani është bërë jeshil. Përmbytjet ekstreme kontaminuan liqenin prej 3 kilometrash katrorë pesë muaj më parë, duke i gjelbëruar ujërat e tij të famshëm dhe duke kërcënuar mijëra njerëz që varen nga ai për jetesën e tyre.

I njohur zyrtarisht si Liqeni Retba, kripësia e lartë dhe mikrobioma e rrallë e liqenit kanë nxitur prej kohësh një algë që e ktheu atë në një ngjyrë rozë, duke e bërë atë një nga atraksionet më të vizituara të vendit të Afrikës Perëndimore dhe të konsideruar si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Gjithçka ndryshoi shtatorin e kaluar kur shirat e rrëmbyeshëm goditën kryeqytetin Dakar 30 kilometra larg duke krijuar një kanal të gjerë në bregun e tij. Përmbytja lau tuma të panumërta kripe dhe zhyti tezgat e shitësve të xhinglave dhe bizneseve të tjera turistike të vendosura në vijën bregdetare.

Aty pranë, kanali i ri i gjerë derdhi ujë kafe-jeshile në liqen, bregu i të cilit ishte i mbushur me peshq të ngordhur.

Përmbytjet shkatërruan 7,000 ton kripë me vlerë rreth 696,000 dollarë, sipas shoqatës së nxjerrjes së kripës së Liqenit Retba.

Fermerët e kripës janë mes 3000 njerëzve që jetonin jashtë liqenit. Varkëtarët dhe shitësit e suvenireve gjithashtu kanë frikë për të ardhmen e tyre nëse ujërat nuk arrijnë të rimarrin ngjyrën e tyre të famshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit