“Te hoteli i tij u ‘thur’ hakmarrja”/ Zbardhet vrasja e Papës, të afërmit e Sadikajt mblodhën privatisht informacione

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.01.2023, 22:39

Në muajin dhjetor, biznesmeni Edmond Papa u vra në Tiranë për motive hakmarrje. Sipas hetuesve, shkak është bërë vrasja e Aleksandër Sadikajt në verën e 2022, me shpërthim tritoli të telekomanduar.

Familjarët e të riut nga Tepelena duke mos pasur pasur besim tek autoritetet për drejtësi, kishin arritur të siguronin informacione në rrugë private për autorët e vrasjes së tij dhe po përgatiteshin për hakmarrje. Hakmarrja për vrasjen e riut është organizuar në hotelin e Papës në Sarandë.

Albano Velo, i arrestuar dhe Andrew Bode kanë ndjekur për disa ditë Edmond Papën, derisa e kanë ekzekutuar më 16 dhjetor në Tiranë. Por pavarësisht provave të mbledhura deri më tani, ende nuk dijet se nga kush e kanë marrë porosinë Velo dhe Bode, apo nëse ata kanë vepruar me vullnetin e tyre, për shkak të miqësisë që kishin me Aleksandër Sadikajn.

Velo i cili është arrestuar ka mohuar të ketë lidhje me vrasjen, ndërsa Bode vazhdon të jetë ende në kërkim.

Ndërkohë vlen të thuhet se babai i Aleksandër Sadikajt ka identifikuar Edmond Papën si të dyshuarin kryesor për atentatin me tritol pranë rreth-rrotullimit të TEG-ut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit