Skandali me ish-drejtorin e arrestuar të FBI/ Pasi takoi Ramën kompania e lidhur me të fitoi koncesionin e naftës

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.01.2023, 20:52

Duket se pozitat e Ramës janë vështirësuar akoma më tej pas daljes në dritë të disa të dhënave të tjera pas arrestimit të ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal. Ky i fundit u arrestua në SHBA pas akuzave të lidhura me korrupsionin dhe oligarkët rusë.

Gjatë hetimeve në SHBA kanë dalë në dritë edhe emrat e dy shqiptarëve, Agron Neza dhe Dorian Duçka. Rezulton se në 9 shtator 2017 ish-drejtori i FBI është takuar me Ramën dhe dy personat e mësipërm, Agron Neza, ish-zyrtar i inteligjencës në Shqipëri tashmë shtetas amerikan, dhe Dorian Duçka këshilltar i Ramës dhe ish-zëvendës ministër i Energjisë dhe Industrisë në vitet 2013-2015.

Në vitin 2019, vetëm 2 vjet pas kësaj vizite, Charles McGonigal ka blerë një studio ligjore në Shqipëri të quajtur “LAW OFFICE & INVESTIGATION”. Kompaninë ia bleu themeluesit të saj, avokatit Shefqet Dizdari nga Tropoja. Pas blerjes, pronarë të studios ligjore u bënë Charles McGonigal (25%), Agron Neza (25%), Shefqet Dizdari (25%) dhe një shtetas tjetër i huaj i quajtur Mark Thomasrossini (25%). Pikërisht blerja e kësaj studio ligjore shënon edhe momentin kur ish-zyrtari i lartë i FBI përfshihet në interesa vetjakë biznesi në Shqipëri.

Këtu fillon dhe “nxhehet” situata. Një vit përpara se Charles McGonigal të bëhej pronar në studion ligjore shqiptare, në vitin 2018, Ministria e Energjisë e Shqipërisë shpall një garë nëpërmjet ALBPETROL për dhënien me koncesion të tre fushave naftëmbajtëse në jug të vendit. Fituese e garës u shpall kompania Transoil Group AG me administrator pikërisht avokatin Shefqet Dizdari. Ndër të tjera kjo kompani del se kishte lidhje biznesi edhe me gjigantin rus GAZPROM.

Sipas hetimeve të drejtësisë amerikane, Agron Neza, ish-zyrtari shqiptar i inteligjencës, i ka dhënë Charles McGonigal plot 225 mijë USD në tre raste të ndryshme në formë ryshfeti. Dyshimet janë se ky rryshfet është dhënë pikërisht që ish-drejtori i FBI Charles McGonigal tashmë i arrestuar, të ndikonte pranë qeverisë së Edi Ramës që koncensionin e fushave naftëmbajtëse ta fitonte kompania Transoil Group AG me administrator avokatin Shefqet Dizdari.

Dhe në fakt ndodhi pikërisht ashtu. Jo vetëm kaq, por një vit më vonë, në 2019 Shefqet Dizdari i shet ish-drejtorit të FBI 25% të aksioneve të kompanisë tjetër të tij “LAW OFFICE & INVESTIGATION”, ku bashkëpronar me 25% të tjera ishte edhe Agron Neza.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit