Teoria e pabesueshme konspirative/ Titaniku nuk u fundos kurrë (VIDEO)

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 18:39

Një teori e pabesueshme konspiracioni ka vënë në mendime mijëra përdorues të TikTok.

Më 15 prill 1912, Titaniku u mbyt pasi goditi një ajsberg në Oqeanin Atlantik. Por njerëzit kanë filluar ta dyshojnë pasi kanë parë një video nga TikToker, e cila pretendon se nuk ishte në fakt Titaniku, që pati fundin fatkeq më shumë se 100 vjet më parë.

Në video, TikTokerja shpjegon saktë se Titaniku u ndërtua në vitin 1912 nga kompania e ndërtimit White Star Line, e cila ishte gjithashtu përgjegjëse për dhjetëra anije të tjera, duke përfshirë Olympic, e ndërtuar në 1911 dhe Britannic, e ndërtuar në 1914.

Tik Tokerja Mia i përshkruan Olimpic dhe Titanikun të ngjashme si dy pika uji dhe për të qenë të drejtë, ato duken mjaft të ngjashme, me katër oxhaqet e tyre të mëdhenj dhe pamjen e jashtme bardh e zi.

Sidoqoftë, ajo pretendon se askush, përveç ndërtuesve, nuk e dinte se si dukeshin anijet brenda dhe për këtë arsye askush tjetër nuk mund ta dinte nëse ai Titanik apo Olimpic.

Sipas teorisë së Mia -s, White Star Line u mbështet në këtë mungesë të njohurive të brendshme për të mashtruar të gjithë botën, për të fundosur qëllimisht një anije, duke vrarë qindra njerëz dhe për të kërkuar disa para nga siguracioni i saj.

Kjo teori konspiracioni sugjeron që White Star Line e pozicionoi Olimpik si Titanikun për atë udhëtim fatal përtej Atlantikut.

Por le të vazhdojmë, sepse teoria nuk ndalet këtu.

Mia pretendon se kishte njerëz që e dinin se anija do të fundosej, si bankierja JP Morgan dhe Milton Hershey, të cilët anuluan udhëtimet e tyre me Titanikun.

Është ndoshta e pakuptimtë, por kjo padyshim nuk i ka penguar njerëzit që të magjepsen nga teoria.

Duke iu përgjigjur videos së Mia-s, një shikues shkroi: "Nuk po bëj më kërkime, thjesht do ta besoj me gjithë zemër."

@_mia.w22_ Replying to @bamastidealwaysrolls i’m not saying anything for sure, but like i am #titanic ♬ original sound –

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit