VIDEO/ Momenti kur 26-vjeçari “hero” çarmatos vrasësin e 11 personave në Kaliforni

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 16:12

Një videon që jeni duke parë duket një burrë, i cili po çarmatos sulmuesin e dyshuar të Monterey Park duke parandaluar më shumë të vdekur në sallën e dytë të vallëzimit. Disa minuta më parë autori i dyshuar vrau 11 persona dhe plagosi të paktën nëntë të tjerë në sallën e parë të vallëzimit.

Brandon Tsay, 26 vjeç, është cilësuar si hero për çarmatosjen e sulmuesit në Monterey Park në një sallë vallëzimi në Alhambra, Kaliforni.

Në videon tronditëse duken të dy burrat duke u përplasur në hollin e një salle vallëzimi, ku fatmirësisht nuk kishte persona të tjerë.

Një burrë i armatosur, i veshur me rroba të errëta dhe një kapele, del nga fotografia dhe rreth 30 sekonda më vonë shihet duke luftuar me Tsay-in, teksa të dy luftojnë për armën.

Arma është përshkruar si një "pistoletë gjysmë automatike".

Burri pastaj godet Tsay në kokë, ndërsa Tsay mban armën. Burrat vazhdojnë të luftojnë, dëri në momentin kur agresori vendos të largohet.

"Ishte një moment që unë në fakt ngriva, besoja se do të vdisja, sikur jeta ime mbaronte këtu, pikërisht në atë moment. Por diçka e mahnitshme ndodhi, një mrekulli në të vërtetë. Ai filloi të përpiqej të përgatiste armën e tij që të mund të qëllonte të gjithë, por më pas kuptova se ky ishte momenti për ta çarmatosur. Unë mund të bëj diçka këtu që mund të mbrojë të gjithë dhe potencialisht të shpëtoj veten time", tha Tsay për Lester Holt të NBC News.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit