Familjarët e viktimave në Llaskarcë kërkojnë aktvendim sa më të shpejtë nga Gjykata

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.01.2023, 13:10

Superekspertiza që e kemi pritur më shumë se një vit dhe fakti që sot nuk janë paraqitur ekspertët, sërish na krijon dyshimin se ky proces gjyqësor nuk po shkon në drejtim të shmangies së shqetësimeve dhe të harrohet dhe me këtë të jepet mundësia që e vërteta dhe drejtësia të dalin në dritë, deklaroi Sinisha Ristovski, vëllai i të ndjerit Dejan Ristovski, i cili humbi jetën në aksidentin në afërsi të Llaskarcës.

Supereksperti që Gjykata e urdhëroi në dhjetor të vitit 2021, u refuzua nga fakultetet shtetërore, me arsyetimin se ekspertët e tyre tashmë kishin marrë pjesë në ekspertizën e mëparshme ose nuk ishin kompetent për të. Pas refuzimit të fakulteteve, lënda është dërguar në Byronë për ekspertizë ligjore, e cila ka aftësinë të formojë një ekip ekspertësh të licencuar që do të kryejnë një superekspertizë.

Ekspertiza nga Byroja për ekspertiza ka mbërritur në sencën e kaluar dhe i është dorëzuar prokurorit dhe të pandehurve përmes mbrojtësve të tyre.

Në një deklaratë për media pas seancës së sotme, në të cilën gjykata mori vendim, pas pëlqimit të dhënë të të gjitha palëve, për shkak të ekonomizimit dhe përshtatshmërisë së procedurës, duhet të lexohen të gjitha provat e deritanishme dhe procedura të vazhdojë me inspektimin e superekspertëve, të paraparë për seancën e ardhshme, Ristovski tha se deri në seancën e së enjtes, në të cilën është parashikuar të dëshmojnë dy ekipe të inxhinierëve mekanikë dhe të trafikut, nuk mund të jemi të sigurt nëse do të ketë gjykim tjetër.

I akuzuar në rastin e aksidentit në afërsi të Llaskarcës, i ndodhur më 13 shkurt të vitit 2019, ku humbën jetën 16 persona dhe mbetën të lënduar rëndë mbi 30 të tjerë, është Durmish Beluli, pronari i kompanisë “Durmo Turs”, personi përgjegjës për transportin në kompania Ramzi Miftari dhe shoferi i autobusit Manoil Trifunovski, të cilët akuzohen për kryerjen e veprave të rënda kundër sigurisë së njerëzve dhe pronës në trafik, ndërsa tre punonjësit e stacionit të kontrollit teknik, Igor Gjorgjievski, Goran Dukovski dhe Jane Bovarski, akuzohen për bashkëpunim në të njëjtën vepër.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit