Mbi 90 MILIARD Lekë nga taksat tona i ka dhënë Rilindja oligarkut Pëllumb Salillari! ALO SPAK?!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 24.01.2023, 12:16

Një shumë që mund të cilësohet e frikshme me plot gojën i është dhënë Pëllumb Salillarit vitet e fundit kryesisht nga Bashkia Tiranë, ARRSH e FSHZH.

Për 3 vite (2019-2022) ky oligark qeveritar ka përfituar mbi 90 MILIARD LEKË nga Thesari i Shtetit.

Ndërkohë që dje u bë publik një rast se si disa persona që hiqeshin si Edi, të cilin oligarku e quante “shef” donin t’i zhvasnin 150.000€ Salillarit, ky i fundit e denoncoi rastin në polici.

Ashtu siç shkruam edhe dje në artikullin tonë të parë, ironik është fakti i vlerës së Miliardave që ka vjedhur Salilari në bashkëpunim me shefin e tij “Edin” nga taksat e qytetarëve shqiptarë dhe vazhdon të qëndrojë i pacënuar nga ligji, ndërkohë që nëse do e analizonim komikisht, mashtruesit thjesht tentuan të rimerrnin taksat e tyre që oligarku në bashkëpunim me qeverinë u ka vjedhur ndër vite.

Donin t’i merrnin 150.000€ Salillarit nëpërmjet mashtrimit, por oligarku ka marrë 90 Miliard Lekë duke mashtruar me procedurat e tenderimeve publike i favorizuar nga qeveria.

Salillari njihet si një nga klientët e preferuar të qeverisë, i cili gjykuar nga gjuha e komunikimit të përdorur me shefin, është thjesht vegël e këtij të fundit dhe është i përdorshëm për të pastruar paratë që qeveritarët në bashkëpunim me këta oligarkë kukulla pastrojnë nga paratë e tenderave të vjedhura qytetarëve shqiptarë.

Klient i marrëveshjeve klienteliste është oligarku për të cilin janë qindra rregulla e janë ndryshuar shumë kritere në favorizimin që i është bërë për ta shpallur fitues në procedurat e prokurimeve publike.

JOQ Albania po ju sjell të zbardhur shumat galopante të përfituara ndër vite nga Buxheti i Shtetit, ndërsa shkeljet të cilat duhen hetuar nga SPAK i kanë rënë mbi shpinë gazetarëve investigativë, të cilët do t’i zbardhin shumë shpejt.

*Të gjitha vlerat e mëposhtme janë për Salillari shpk si operator i vetëm i shpallur fitues, pa përfshirë bashkime me operatorë të tjerë ekonomikë të shpallur fitues në procedurat e tenderimeve publike*

Tendera të marrë nga pushteti lokal, kryesisht nga bashkia Tiranë, në vlerën e 42 Miliard Lekëve

Tendera të marrë nga Dritan Agolli i FSHZH në vlerën e 23 Miliard Lekëve

3 tendera nga kompanitë shtetërore në vlerën e 8 Miliard Lekëve pa TVSH të marra nga Ergys Verdho i KESH dhe UKT

41 Miliard Lekë për 5 tendera nga ARRSH

Vetëm për vitet 2019-2022, Salillari ka derdhje për 307 transaksione nga Thesari i Shtetit në vlerën e mbi 90 Miliardë Lekëve

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit